Wiadomości z Bytomia

Znamy bytomiankę i bytomianina 2018 roku

  • Dodano: 2019-04-04 09:00, aktualizacja: 2019-04-05 10:42

Małgorzata Agata Sanetra - Wieczorek została laureatką tytułu „Bytomianki Roku 2018”, zaś Adam Wesołowski otrzymał tytuł „Bytomianina 2018 Roku”.

Statuetkę przyznawaną przez Ligę Kobiet Nieobojętnych laureaci odbiorą 11 kwietnia podczas gali w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Podczas czwartkowej gali o 19.00 zostaną uhonorowani nie tylko laureaci tytułu "Bytomianki i Bytomianina Roku 2018", ale również zaprezentowana zostanie publikacja "Bytom w 100 słowach" oraz odbędzie się promocja płyty "Muzyczne portrety kobiety", zaś w części artystycznej występ Hanny Balcerzak. W gali wezmą również udział Małgorzata Nowak - "Bytomianka Lata, Katarzyna Lazar „Bytomianka Jesieni” oraz Anna Cichoń „Bytomianka Zimy”.

Małgorzata Agata Sanetra - Wieczorek ukończyła Akademię Medyczną w Zabrzu. Staż podyplomowy odbyła w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. Od 1991 roku pracowała w Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii pod okiem dr Włodzimierza Majewskiego. Uzyskała I stopień specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii. W 1996 roku otworzyła gabinet medycyny paliatywnej i rozpoczęła pracę z pacjentami z chorobą nowotworową, otaczając ich opieką zarówno w poradni, jak i odwiedzając w ich domach. W kolejnych uzyskała tytuł doktora, a potem specjalisty w zakresie medycyny paliatywnej. W 1999 roku, nadal pracując w szpitalu, otworzyła pierwszą w Bytomiu Poradnię leczenia Bólu w Szpitalu Specjalistycznym nr 4. Po kilku latach otrzymała propozycję stworzenia podobnej poradni w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Od 2008 roku prowadzi Poradnię Opieki Paliatywnej i Hospicjum Domowe przy ul. Tuwima 5. Obecnie stara się o otwarcie w tym miejscu także hospicjum stacjonarnego dla pacjentów z chorobą nowotworową z terenu Bytomia. 

Dr Sanetra-Wieczorek ukończyła też Zarządzanie w Ochronie Zdrowia, Międzynarodową Szkołę Medycyny Paliatywnej, Medycynę Bólu oraz studia podyplomowe z zakresu Geriatrii i Opieki Długoterminowej. Uczestniczy w wielu konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych, nieustannie podnosząc swoje kwalifikacje. 

Na co dzień pod opieką Pani doktor znajduje się około stu pacjentów z całego Bytomia oraz z Piekar Śląskich i Radzionkowa. Dzisiejsza laureatka zajmuje się nie tylko pacjentami z naszego miasta. Za własne pieniądze pojechała do Nepalu, by tam w małych wioskach leczyć ludzi, którzy nie mają dostępu do lekarza. 

Z kolei Adam Wesołowski to kompozytor, pianista, dyrygent, teoretyk muzyki i pedagog. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w Rudzie Śląskiej. W latach 1993 - 1999 kontynuował naukę gry na fortepianie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. W latach 1999-2004 studiował w klasie kompozycji oraz grę na fortepianie w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył w 2004 dyplomem z wyróżnieniem w obu specjalnościach.

Brał udział w licznych konkursach oraz kursach muzycznych z zakresu kompozycji, dyrygentury, pianistyki, teorii muzyki. Jest dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Adama Didura w 2000 i 2004 roku. Adam Wesołowski jest autorem ponad 70 utworów oraz ponad 300 opracowań, jak również cenionym menedżerem kultury: dyrektor Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, zaś od 2014 do 2018 był zastępcą dyrektora orkiestry Sinfonietta Cracovia.

Adam Wesołowski

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również