Wiadomości z Bytomia

Znamy bytomiankę i bytomianina 2018 roku

  • Dodano: 2019-04-04 09:00, aktualizacja: 2019-04-05 10:42

Małgorzata Agata Sanetra - Wieczorek została laureatką tytułu „Bytomianki Roku 2018”, zaś Adam Wesołowski otrzymał tytuł „Bytomianina 2018 Roku”.

Statuetkę przyznawaną przez Ligę Kobiet Nieobojętnych laureaci odbiorą 11 kwietnia podczas gali w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Podczas czwartkowej gali o 19.00 zostaną uhonorowani nie tylko laureaci tytułu "Bytomianki i Bytomianina Roku 2018", ale również zaprezentowana zostanie publikacja "Bytom w 100 słowach" oraz odbędzie się promocja płyty "Muzyczne portrety kobiety", zaś w części artystycznej występ Hanny Balcerzak. W gali wezmą również udział Małgorzata Nowak - "Bytomianka Lata, Katarzyna Lazar „Bytomianka Jesieni” oraz Anna Cichoń „Bytomianka Zimy”.

Małgorzata Agata Sanetra - Wieczorek ukończyła Akademię Medyczną w Zabrzu. Staż podyplomowy odbyła w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. Od 1991 roku pracowała w Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii pod okiem dr Włodzimierza Majewskiego. Uzyskała I stopień specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii. W 1996 roku otworzyła gabinet medycyny paliatywnej i rozpoczęła pracę z pacjentami z chorobą nowotworową, otaczając ich opieką zarówno w poradni, jak i odwiedzając w ich domach. W kolejnych uzyskała tytuł doktora, a potem specjalisty w zakresie medycyny paliatywnej. W 1999 roku, nadal pracując w szpitalu, otworzyła pierwszą w Bytomiu Poradnię leczenia Bólu w Szpitalu Specjalistycznym nr 4. Po kilku latach otrzymała propozycję stworzenia podobnej poradni w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Od 2008 roku prowadzi Poradnię Opieki Paliatywnej i Hospicjum Domowe przy ul. Tuwima 5. Obecnie stara się o otwarcie w tym miejscu także hospicjum stacjonarnego dla pacjentów z chorobą nowotworową z terenu Bytomia. 

Dr Sanetra-Wieczorek ukończyła też Zarządzanie w Ochronie Zdrowia, Międzynarodową Szkołę Medycyny Paliatywnej, Medycynę Bólu oraz studia podyplomowe z zakresu Geriatrii i Opieki Długoterminowej. Uczestniczy w wielu konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych, nieustannie podnosząc swoje kwalifikacje. 

Na co dzień pod opieką Pani doktor znajduje się około stu pacjentów z całego Bytomia oraz z Piekar Śląskich i Radzionkowa. Dzisiejsza laureatka zajmuje się nie tylko pacjentami z naszego miasta. Za własne pieniądze pojechała do Nepalu, by tam w małych wioskach leczyć ludzi, którzy nie mają dostępu do lekarza. 

Z kolei Adam Wesołowski to kompozytor, pianista, dyrygent, teoretyk muzyki i pedagog. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w Rudzie Śląskiej. W latach 1993 - 1999 kontynuował naukę gry na fortepianie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. W latach 1999-2004 studiował w klasie kompozycji oraz grę na fortepianie w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył w 2004 dyplomem z wyróżnieniem w obu specjalnościach.

Brał udział w licznych konkursach oraz kursach muzycznych z zakresu kompozycji, dyrygentury, pianistyki, teorii muzyki. Jest dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Adama Didura w 2000 i 2004 roku. Adam Wesołowski jest autorem ponad 70 utworów oraz ponad 300 opracowań, jak również cenionym menedżerem kultury: dyrektor Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, zaś od 2014 do 2018 był zastępcą dyrektora orkiestry Sinfonietta Cracovia.

Adam Wesołowski

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.