Wiadomości z Bytomia

Tysiąc węzłów cieplnych PEC Bytom

  • Dodano: 2021-12-01 07:00, aktualizacja: 2021-11-30 20:28

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oddało do użytku tysięczny węzeł cieplny. Nowy symbol walki ze smogiem, którą prowadzi PEC mieści się w budynku Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu.

Zadaniem węzła cieplnego z MDK nr 2 w Bytomiu jest przekazywanie ciepła z wody krążącej w sieci do wody obecnej w instalacji grzewczej budynku. Ten, jak i 999 pozostałych węzłów cieplnych, które działają w sieci Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej na terenie Bytomia i Radzionkowa, razem z nieustannie rozbudowywaną siecią ciepłowniczą, w znacznym stopniu ograniczają emisję CO2 i pyłów zawieszonych, przekładając się na likwidację lokalnych palenisk.

Mieszkańcy w sieci

Przedsiębiorstwo przyłączyło już do sieci ok. 37 tys. mieszkań w Bytomiu i ok. 2,2 tys. w Radzionkowie.

- W latach 2000-2020 PEC zrealizował inwestycje i przeprowadził prace remontowe na łączną kwotę ok. 315 mln zł. Zakończone i prowadzone projekty unijne przekładają się na ograniczenie emisji pyłów zawieszonych o ok. 8-18 ton rocznie oraz CO2 o ok. 4,6 tys. ton rocznie - wylicza Henryk Dolewka, prezes PEC w Bytomiu.

W 2022 roku Przedsiębiorstwo planuje w Bytomiu budowę przyłączy sieci ciepłowniczej oraz zabudowę węzłów cieplnych w budynkach przedszkola przy ul. Nowej 66 oraz zaplecza socjalnego zespołu boisk treningowych przy ul. Piłkarskiej. Z kolei prace modernizacyjne obejmą budynki mieszkalne przy ul. Murarskiej 10, Strzelców Bytomskich 132-136, Kruszcowej 11, Obywatelskiej 5, Musialika 1 i 3, Armii Krajowej 18, Łagiewnickiej 19 (17-23), Palińskiego 1 i 3, Racjonalizatorów 50, Korfantego 8 i 8a oraz budynek Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Matejki 15. Z kolei w Radzionkowie modernizacja systemu ogrzewania obejmie budynek mieszkalny przy ul. Knosały 20 oraz budynek Technikum nr 13 przy ul. Nałkowskiej 2.

W planach na 2022 rok jest również realizacja zadań dofinansowanych ze środków unijnych na terenie Bytomia. Będą to wymiana zewnętrznej instalacji odbiorczej na odcinku od zejścia pod ziemię przy parkanie KWK Centrum w kierunku budynków przy ul. Pułaskiego 74 i Wrocławskiej 110; przebudowa osiedlowej zewnętrznej instalacji odbiorczej wraz z zabudową indywidualnych węzłów cieplnych z GWC przy ul. Palińskiego 25 oraz 4 węzłów cieplnych przy ul. Palińskiego 11, 15, 25 i Górnośląskiej 7, a także przebudowa sieci ciepłowniczej przy ul. Elektrownia oraz wymiana zewnętrznej instalacji odbiorczej zasilanej z GWC-14 Cyryla i Metodego 28B.

Łączny koszt wszystkich zadań inwestycyjnych związanych z nowymi podłączeniami to 3,7 mln zł, z kolei na zadania związane z modernizacją przeznaczona jest kwota 3,08 mln zł; w tym dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 1,3 mln zł.

Inicjatywy Bytomia i Radzionkowa

Poza inicjatywami Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, działania ograniczające emisję CO2 prowadzą również władze Bytomia i Radzionkowa. W Bytomiu dużym zainteresowaniem cieszył się w tym roku Program Ograniczenia Niskiej Emisji, w którym mieszkańcy otrzymali dofinansowanie do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła. Tylko w 2021 roku z możliwości dofinansowania do wymiany nieekologicznego źródła ciepła skorzystało 205 mieszkańców, a łączna kwota zawartych umów w ramach programu wyniosła ponad 3 mln zł.

- W przyszłym roku chcielibyśmy dofinansować realizację kolejnych 260 inwestycji w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Staramy się o środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w kwocie około 2 mln zł - zapowiada Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Swoje metody na walkę ze smogiem ma także Radzionków.

- Co roku podejmujemy działania związane z ograniczeniem niskiej emisji. W zeszłym roku na samej tylko Koloni Hugona, w ramach prowadzonej tam rewitalizacji udało się zlikwidować 130 pieców węglowych. Działania te przynoszą wymierny efekt w postaci znacznej poprawy jakości powietrza - mówi Gabriel Tobor Burmistrz Radzionkowa.

Jakość powietrza na bieżąco

W trosce o jakość powietrza, dwa lata temu PEC uruchomił w Bytomiu i Radzionkowie alarmy smogowe. Codziennie na Facebooku i Instagramie publikowane są informacje o stanie jakości powietrza, a na stronie WWW (www.pec.bytom.pl) mieszkańcy mogą zapoznać się ze szczegółowymi pomiarami z obu miast. W Bytomiu stan powietrza monitoruje łącznie 30 czujników i ekosłupków, a w Radzionkowie wartości zanieczyszczenia aktualizowane są przez 4 czujniki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również