Podczas sobotniej wycieczki zorganizowanej przez Lokalną Organizację Turystyczną „Miasta Gwarków” uczestnicy podążali śladami wymiaru sprawiedliwości. Zajrzeli między innymi do przepięknego wnętrza Sądu Rejonowego w Bytomiu.
Na trasie sobotniej wycieczki prowadzonej przez Tomasza Śmiałka znalazł się też Urząd Miejski. Budynek, w stylu eklektyzmu z elementami modernizmu, wzniesiony na początku XX wieku na obrzeżu parku miejskiego od 1916 roku mieścił sąd cywilny, który został odłączony od sądu karnego. Po II wojnie światowej został przeznaczony na cele administracyjne.
Szlakiem sprawiedliwości przez Bytom
W działającym przy ulicy Piekarskiej Sądzie Rejonowym grupa słuchała historii budynku i odwiedziła zabytkową salę rozpraw. Podziwiali otaczające ich krużganki, kolumnadę zdobią herbami Bytomia, Śląska i Polski. Nie brakuje tam też symbolu sprawiedliwości - wagi. Budynek powstał w drugiej połowie XIX wieku zgodnie ze wzorem bytomskiego projektanta Paula Jackischa.
Przewodnik opowiedział żebranym też o innym ważnym punkcie na mapie sprawiedliwości w Bytomiu - Areszcie Śledczym. Jednak nowożytne budowle nie były jedynym tematem wyprawy. Tomasz Śmiałek opowiadał też o regułach średniowiecznego wymiaru sprawiedliwości, o tym, jak przed wiekami walczono z bezprawiem, gdzie w Bytomiu znajdował się pręgierz oraz „wieszadło” i kto był za ich pomocą karany, gdzie mieszkał bytomski kat i jak wyglądała jego profesja.
„Miasta Gwarków” w te wakacje zorganizuje jeszcze kolejne wyprawy po Bytomiu. Terminy i bilety dostępne na stronie organizatora miastagwarkow.pl.