Wiadomości z Bytomia

Skwer Spotkania - nowe miejsce na mapie Bytomia poświęcone Brunonowi Schulzowi

  • Dodano: 2022-10-04 06:15, aktualizacja: 2022-10-03 21:17

W sobotę, 8 października w ramach bytomskich obchodów Roku Brunona Schulza, odbędzie się uroczystość nadania imienia skwerowi u zbiegu ulic Korfantego i Rycerskiej.

Na Skwerze Spotkania - bo taką nazwę nosić będzie przestrzeń w centrum Bytomia - spotkamy się, by wziąć udział w odsłonięciu nowego muralu, symbolicznym wmurowaniu w bytomskim chodniku kostki z ulicy Krokodyli w Drohobyczu, prezentacji Ławeczki Marzeń Błękitnookiego, która z Bytomia trafi do Drohobycza oraz aby wziąć udział w performansie Teatru Rozbark.

W tym roku przypada 130 rocznica urodzin i 80 rocznica tragicznej śmierci Brunona Schulza - artysty, który mocno zaistniał w polskiej literaturze. Rok 2022 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Brunona Schulza, artysty, który urodził się i żył w Drohobyczu - mieście partnerskim Bytomia. Pod koniec sierpnia, by uczcić pamięć o wyjątkowym twórcy bytomscy radni podjęli uchwałę o nadaniu przestrzeni znajdującej się między ulicą Rycerską a Korfantego nazwy „Skwer Spotkania”.

Jedyny zachowany obraz

- Nazwa nawiązuje do jedynego zachowanego olejnego obrazu Schulza zatytułowanego „Spotkanie”. Nadając taką nazwę, odnosimy się też do historii naszego miasta i jego mieszkańców oraz do współpracy pomiędzy Bytomiem a Drohobyczem - mówi Halina Bieda, prezes Bytomskiego Klubu Samorządowego, który organizuje zaplanowane na 8 października wydarzenie.

Brama w murze

Uroczystości nadania nazwy skwerowi rozpoczną się 8 października o godz. 17. Wówczas na budynku znajdującym się między ulicą Rycerską a Korfantego odsłonięty zostanie mural, który jest inspirowany obrazem „Spotkanie”. Tematem dzieła jest odrębność kulturowa młodego Żyda oraz miejskich, pewnych siebie kobiet. Różnice spowodowały powstanie muru, w którym jednak pojawia się brama - przejście, furtka, symbol pogranicza kultur, wyznań religijnych i preferencji cywilizacyjnych. Projekt muralu przygotowała na Galeria Sztuki Użytkowej Stalowe Anioły we współpracy z Bytomskim Klubem Samorządowym. Mural wykonały dwie artystki ze Stalowych Aniołów: Katarzyna Sokołowska i Magdalena Wichrowska oraz Hrystyna Dragun z Drohobycza.

Ławeczka, stół, kostka

W sobotę organizatorzy zaprezentują także „Ławeczkę Marzeń Błękitnookiego - instalację upamiętniającą życie i twórczość Schulza”, która zostanie później przekazana do Drohobycza. U zbiegu ulic Korfantego i Rycerskiej artyści Teatru Rozbark zaprezentuję performance. W programie wydarzenia jest również wmurowanie kostki brukowej z ulicy Krokodyli w Drohobyczu (w słynnym zbiorze Schulza „Sklepy Cynamonowe” jedno z opowiadań nosi nazwę „Ulica Krokodyli”). Tego dnia odbędzie się także teatralizowany spacer pod nazwą „Ulica marzeń”, który przygotują Fundacja W to mi graj i Teatr Lufcik na korbkę.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem mera Drohobycza Tarasa Kuczmy i prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza.

Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2022. Cały projekt został dofinansowany ze środków Gminy Bytom.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również