Wiadomości z Bytomia

Ruszyła termomodernizacja kamienicy przy pl. Wolskiego. Modernistyczny budynek wypięknieje

  • Dodano: 2022-10-20 07:30, aktualizacja: 2022-10-20 07:46

Pochodząca z końca XIX wieku kamienica przy pl. Wolskiego zyska nowy blask. Wyłoniony na drodze przetargu wykonawca termomodernizacji właśnie rozpoczął prace. Budynek czeka kompleksowy remont.

Rozpoczęły się prace związane z termomodernizacją wpisanego do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Bytomia budynku przy placu Michała Wolskiego 7. Przed budynkiem pojawiły się rusztowania, co oznacza, że wykonawca rozpoczął już prace związane z dociepleniem ścian zewnętrznych kamienicy oraz stropodachu. W ramach inwestycji zmodernizowany zostanie także system ogrzewania i zamontowane będą kotły gazowe dwufunkcyjne w lokalach mieszkalnych.

Na realizację tej inwestycji pozyskaliśmy dofinansowanie z funduszy unijnych. Dzięki temu nie tylko odnowimy kolejną elewację w historycznej kamienicy, ale przede wszystkim poprawimy efektywność energetyczną budynku, co przełoży się na oszczędności mieszkańców związane z zużyciem ciepła - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Kamienicy z końca XIX wieku przejdzie kompleksową rewitalizację

Modernistyczna kamienica na rogu pl. Wolskiego 7 i ul. Jagiellońskiej z elementami historyzmu pochodzi z końca XIX wieku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego budynek został przebudowany, jednak ze względu na swoją wartość historyczną został wpisany w 2018 roku do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Bytomia.

Teraz kamienica przejdzie gruntowną termomodernizację, a zawarta w lipcu tego roku przez Bytomskie Mieszkania umowa z wykonawcą przewiduje szeroki zakres prac, jakie będą realizowane w budynku przy pl. Wolskiego 7.

W ramach zaplanowanych robót wykonany zostanie: remont dachu, docieplenie ścian zewnętrznych budynku oraz stropodachu, zmodernizowany będzie system ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a w lokalach zamontowane zostaną indywidualne kotły gazowe dwufunkcyjne z wykonaniem nowych instalacji wewnętrznych oraz instalacji gazowej. Zakres prac obejmuje także wymianę stolarki okiennej w lokalach mieszkalnych i użytkowych, a także stolarki drzwiowej w lokalach użytkowych na poziomie parteru oraz drzwi wejściowych do budynku.

Zgodnie z podpisaną umową, wszystkie roboty w budynku powinny zakończyć się w pierwszym kwartale 2023 roku.

Trwa termomodernizacja kolejnych budynków w Śródmieściu

Modernizacja energetyczna budynku przy pl. Wolskiego 7 jest częścią większego projektu obejmującego pięć budynków mieszkalnych w Śródmieściu i Karbiu. Poza termomodernizacją budynku przy pl. Wolskiego 7, ocieplone zostały już budynki przy ul. Konstytucji 118 w Karbiu, Murarskiej 17 i Rostka 12 w Śródmieściu. W tych budynkach prace związane z kompleksową termomodernizacją wraz z wymianą źródeł ciepła zostały już zakończone.

Wartość całego projektu to prawie 3,6 mln złotych, z czego ponad 2 mln złotych stanowi dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, zaś 1,6 mln zł to środki pochodzące z budżetu naszego miasta.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, a środki na jego realizację Miasto Bytom pozyskało z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również