Wiadomości z Bytomia

Rurociąg w palącej się hałdzie w Bytomiu zabezpieczony zgodnie z przepisami

  • Dodano: 2023-06-23 06:45, aktualizacja: 2023-06-22 20:35

Zakończył się pierwszy etap prac zabezpieczających rurociąg na terenie hałdy pomiędzy ul. Strzelców Bytomskich i Hajdy. Wykonane na zlecenie Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego przedsięwzięcie, nad którym nadzór miał Główny Instytut Górnictwa oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, przeprowadzone zostało zgodnie z obowiązującymi przepisami i sztuką budowlaną.

BPK Sp. z o.o. zabezpieczył rurociągi transportujące ścieki, po tym jak panujące wewnątrz zwałowiska wysokie temperatury zagrażały ich rozszczelnieniu. Nakaz ich natychmiastowego zabezpieczenia wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, a BPK niezwłocznie zleciło specjalistycznej firmie wykonanie ekranów izolujących rurociągi.

Dzięki tym pracom, udało się doprowadzić do zaniku reakcji utleniania substancji węglowej zawartej w odpadach powęglowych, a tym samym usunąć ryzyko rozszczelnienia rurociągu.

Realizująca zadanie firma Haller SA, wykonała pionowe i poziome ekrany izolujące rurociągi, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia instalacji transportującej ścieki z Przepompowni Śródmieście do Oczyszczalni Ścieków Centralna zostało usunięte. Nadzór nad pracami prowadził Główny Instytut Górnictwa.

Materiał stworzył warstwę termoizolacyjną

Prace zabezpieczające rurociągi tłoczne wymagały sprowadzenie specjalistycznego sprzętu, m.in.: koparek oraz ciężarówek dostarczających na plac budowy niezbędnego do uszczelnienia ekranów materiału. Rurociąg został zabezpieczony na długości 261 metrów. Towarzyszące prowadzonym robotom wykopy były wykonywane krótkimi odcinkami i sukcesywnie wypełniane izolującym materiałem drobnoziarnistym.

O skuteczności tego rozwiązania świadczą wyniki przeprowadzonych tam badań terenowych - badań termowizyjnych i wgłębnych polegających na pomiarach temperatury i składu gazów wewnątrz nasypu. Badania termowizyjne nie wykazały podwyższonych temperatur powierzchni w rejonie wykonanych robót zabezpieczających - wyniki badań wgłębnych wykazały, że w rejonie wykonanych robót temperatury wnętrza nasypu oscylują wokół kilku-kilkunastu stopni.

Materiał wykorzystany do zabezpieczenia rurociągu został zatwierdzony przez Główny Instytut Górnictwa. To drobnoziarnisty materiał uszczelniający niebędący odpadem i posiadający wszelkie niezbędne certyfikaty.

Produkty z dokumentacją dopuszczalności zastosowania

I tak, do zabezpieczenia rurociągów zastosowane zostały materiały o właściwościach niepalnych: granulat cementowy, popiół denny i kruszywo z recyklingu stłuczki szklanej - materiały wykorzystywane w drogownictwie i innych robotach inżynieryjnych.

Materiały zostały zastosowane m.in. na podstawie sprawozdań z badań laboratoryjnych oraz wystawionych przez producentów deklaracji właściwości użytkowych materiałów wraz z oznaczeniem wyrobu znakiem budowlanym czy właściwej decyzji Marszałka Województwa Śląskiego. Przed wykorzystaniem, zostały zatwierdzone m.in. przez inspektora nadzoru i Główny Instytut Górnictwa.

Rozszerzenie zakresu prac

Pierwszy etap realizacji prac zabezpieczających rurociąg trwał od stycznia do marca. W kwietniu wykonawca rozpoczął realizację drugiego etapu prac zabezpieczających. Konieczność ich przeprowadzenia nie tylko na terenach gminnych, ale także na działkach należących do podmiotów prywatnych oraz Polskich Kolei Państwowych, wskazał w swojej decyzji Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Przeprowadzenie prac konieczne ze względu na zagrożenie katastrofą ekologiczną

Rurociąg znajdujący się w rejonie ul. Strzelców Bytomskich i Hajdy transportuje ścieki z terenu Bytomia do Oczyszczalni Ścieków Centralna w Radzionkowie. Na odcinku od obwodnicy do Oczyszczalni Ścieków Centralna przebiega przez teren hałdy - pochodzącego z lat 80. XX w. składowiska odpadów pokopalnianych i pohutniczych zlokalizowanych w obszarze ograniczonym ulicami Nałkowskiej, Strzelców Bytomskich, Autostradą A1.

Od roku 2015 w rejonach sąsiadujących z rurociągiem uwidoczniały się oznaki pożaru podziemnego (miejscowe zadymienie, charakterystyczna woń, zwęglone u nasady drzewa). Zauważone ogniska pożaru podziemnego znajdowały się w rejonach nie stykających się bezpośrednio z rurociągiem tłocznym.

Ze względu na rozprzestrzenienie się zapożarowania w pobliże rurociągu, konieczne było jego zabezpieczenie. Wysoka temperatura związana z pożarem podziemnym mogłaby doprowadzić do bezpośredniego zniszczenia rury i jej rozszczelnienia, a tym samym do powstania katastrofy ekologicznej i budowlanej.

Zniszczenie rurociągu tłocznego na skutek zapożarowania doprowadziłoby do bezpośredniego wycieku nieoczyszczonych ścieków na terenie hałdy oraz po konieczności zrzutu nieoczyszczonych ścieków do Bytomki w ilości około 15 tys. metrów sześciennych na dobę. Dzięki przeprowadzonym pracom takie zagrożenie zostało usunięte.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również