Wiadomości z Bytomia

Rowerowy Rajd szlakiem Wojciecha Korfantego

  • Dodano: 2023-04-13 10:30

20 kwietnia będziemy obchodzić 150. rocznicę urodzin jednego z ojców niepodległego Państwa Polskiego - Wojciecha Korfantego. Z tej okazji już w sobotę 22 kwietnia Bytom będzie jednym z miast Metropolii, gdzie rozpocznie się rajd rowerowy śladami Wojciecha Korfantego.

Jeśli jesteś miłośnikiem jednośladów oraz chcesz poznać historię Korfantego, zgłoś się do 15 kwietnia i weź udział w rajdzie.

Uczestnicy rajdu, który rozpocznie się od godz. 10:00 spod budynku Domu Polskiego „Ul” przy ul. Wojciecha Korfantego 38 w Bytomiu odwiedzą między innymi: ul. Gliwicką, gdzie w nieistniejącym już hotelu „Lomnitz” działał Polski Komisariat Plebiscytowy na czele którego stał Wojciech Korfanty, a następnie Chorzów, Gimnazjum Królewskie a dzisiaj VIII Liceum Ogólnokształcące w Katowicach, którego uczniem był Korfanty, by zakończyć rajd na placu Sejmu Śląskiego przed pomnikiem Wojciecha Korfantego.

Rowerowy Rajd szlakiem Wojciecha Korfantego

Więcej szczegółów dotyczących zapisów i uczestnictwa w regulaminie oraz na stronie Górnośląskiego Oddziału PTTK w Katowicach. Karta zgłoszeniowa dostępna TU.

Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 roku w niewielkiej osadzie Sadzawka /obecnie Siemianowice Śląskie/ w rodzinie górniczej. Był posłem do Reichstagu, Sejmu odrodzonej Rzeczypospolitej, Sejmu Śląskiego, a także Polskim Komisarzem Plebiscytowym i dyktatorem III powstania śląskiego w 1921 roku. Piastował ważne funkcje państwowe - był wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa oraz członkiem Komisji Parlamentarnej i Komisji Spraw Zagranicznych. Tym samym Wojciech Korfanty jest jedną z najbardziej znanych postaci na Górnym Śląsku, która miała ogromny wpływ na przyłączenie części Śląska do Polski.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również