Wiadomości z Bytomia

Rowerowy Rajd szlakiem Wojciecha Korfantego

  • Dodano: 2023-04-13 10:30

20 kwietnia będziemy obchodzić 150. rocznicę urodzin jednego z ojców niepodległego Państwa Polskiego - Wojciecha Korfantego. Z tej okazji już w sobotę 22 kwietnia Bytom będzie jednym z miast Metropolii, gdzie rozpocznie się rajd rowerowy śladami Wojciecha Korfantego.

Jeśli jesteś miłośnikiem jednośladów oraz chcesz poznać historię Korfantego, zgłoś się do 15 kwietnia i weź udział w rajdzie.

Uczestnicy rajdu, który rozpocznie się od godz. 10:00 spod budynku Domu Polskiego „Ul” przy ul. Wojciecha Korfantego 38 w Bytomiu odwiedzą między innymi: ul. Gliwicką, gdzie w nieistniejącym już hotelu „Lomnitz” działał Polski Komisariat Plebiscytowy na czele którego stał Wojciech Korfanty, a następnie Chorzów, Gimnazjum Królewskie a dzisiaj VIII Liceum Ogólnokształcące w Katowicach, którego uczniem był Korfanty, by zakończyć rajd na placu Sejmu Śląskiego przed pomnikiem Wojciecha Korfantego.

Rowerowy Rajd szlakiem Wojciecha Korfantego

Więcej szczegółów dotyczących zapisów i uczestnictwa w regulaminie oraz na stronie Górnośląskiego Oddziału PTTK w Katowicach. Karta zgłoszeniowa dostępna TU.

Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 roku w niewielkiej osadzie Sadzawka /obecnie Siemianowice Śląskie/ w rodzinie górniczej. Był posłem do Reichstagu, Sejmu odrodzonej Rzeczypospolitej, Sejmu Śląskiego, a także Polskim Komisarzem Plebiscytowym i dyktatorem III powstania śląskiego w 1921 roku. Piastował ważne funkcje państwowe - był wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa oraz członkiem Komisji Parlamentarnej i Komisji Spraw Zagranicznych. Tym samym Wojciech Korfanty jest jedną z najbardziej znanych postaci na Górnym Śląsku, która miała ogromny wpływ na przyłączenie części Śląska do Polski.

Google NewsSubskrybuj mojBytom.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również