Wiadomości z Bytomia

Bytomskie schrony otwarte dla turystów

  • Dodano: 2023-04-13 07:45, aktualizacja: 2023-04-12 16:48

Po zimowej przerwie, podziemny przeciwlotniczy schron w Bytomiu - Miechowicach przy ul. Kasztanowej ponownie zostanie otwarty. Na miłośników historii i pasjonatów militariów już w sobotę, 15 kwietnia od 12:00 do 18:00 czekają nowe wystawy, eksponaty i atrakcje w podziemnym obiekcie i nie tylko.

Wśród nich są unikatowe zdjęcia, monety, odznaki, medale, a także wystawa poświęcona górnictwu, którą będzie można zobaczyć w budynku ProFort Centrum. Warto dodać, że Fundacja Combat Alert wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” również w sobotę 15 kwietnia otworzy podziemny schron przeciwlotniczy „Sosabowski” na pl. Akademickim w Bytomiu. Schron zaprasza od 12:00 do 18:00.

W miechowickim schronie istnieje Izba Pamięci, która poświęcona jest wydarzeniom stycznia 1945 roku. Wówczas żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się morderstw, rabunków i gwałtów na ludności Miechowic. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach.

Oprócz wystawy poświęconej m.in.: Tragedii Miechowickiej, znajdują się tu ekspozycje dotyczące Tragedii Górnośląskiej, a także informacje o walkach o Górny Śląsk w 1945 roku. Wśród wystaw będzie można zobaczyć nowe ekspozycje, w sumie aż dwanaście, a ich autorami będą między innymi: Andrzej Habraszka, Maciej Bartków, Roland Skubała, Sebastian Markiel, Andrzej Sitarz, Adam Pawełczyk, Karol Januszewski oraz śp. Piotr Orzeł.

Bytomskie schrony otwarte dla turystów

Po zimowej przerwie podziemny schron ponownie zostanie otwarty dla zwiedzających. Przygotowaliśmy dla miłośników historii nowe wystawy związane z II wojną światową, czasami powojennymi w Polsce, ale również górnictwem. Wśród zaprezentowanych zdjęć będzie unikatowa fotografia z lat pięćdziesiątych XX wieku przedstawiająca likwidowany Szyb Południowy dawnej KWK „Miechowice”, ale również specjalnie przygotowana wystawa poświęcona górnictwu, w której zobaczymy narzędzia, jakimi posługiwali się na co dzień górnicy w kopalniach - mówi Ireneusz Okoń, członek Stowarzyszenia Pro Fortalicium i opiekun schronu.

Warto dodać, że wśród wystaw będziemy mogli zobaczyć specjalne przygotowaną na ten dzień prezentację przygotowana przez pasjonatów militariów z Poznania a poświęconą obronie cywilnej.

Kilka słów o schronach

Schron przeciwlotniczy w Miechowicach liczy około 100 metrów długości, ma 2 metry wysokości i 1,5 metra szerokości. Na razie udało się odkopać i przywrócić do stanu używalności 45 metrów. Prawdopodobnie powstał on w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część zbudowana jest z betonowych bloków oraz częściowo z cegły, zaś górna cześć z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.

Prace nad jego remontem rozpoczęły się w 2015 roku. Odkryto wówczas wejście do schronu i korytarz zalany wodą. Po jego oczyszczeniu zamontowano trzy żelbetowe łuki, które przykryły wejście do obiektu, a następnie zainstalowano i podłączono do prądu instalację elektryczną. Żmudne prace doprowadziły do całkowitego odrestaurowania schronu. Po ponad roku ciężkiej pracy otwarty został dla bytomian schron, w którym powstała Izba Pamięci. Miechowicki schron z każdym rokiem był unowocześniany przez członków Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, którzy opiekują się zabytkiem. Podziemny obiekt w Miechowicach odwiedzili już turyści z: Czech, Słowacji, Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Grecji, a nawet tak odległych krajów jak: Stany Zjednoczone, Chiny czy Bangladesz.

W schronie powstała inscenizacja nalotu bombowego wzmocniona działaniem lamp stroboskopowych. Dlatego apelujmy do osób mających nadwrażliwość słuchową lub klaustrofobię a także osoby z dziećmi, aby rozważać zwiedzanie podziemnego schronu.

Z kolei w schronie „Sosabowski” na pl. Akademickim w Bytomiu będzie można zobaczyć wystawę poświęconą gen. Stanisławowi Sosabowskiemu. Przypomnijmy, że schron „Sosabowski” to podziemny schron przeciwlotniczy typu LSD (niem. Luft-Schutz-Deckunsgraben), czyli tzw. szczeliny przeciwlotnicze. Schron wybudowany prawdopodobnie w latach 1942-1943 przeznaczony był dla ludności cywilnej i mógł pomieścić około 150 osób.

Warto dodać, że generał Stanisław Sosabowski był jednym z najważniejszych polskich dowódców II wojny światowej, w tym twórcą 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która w 1944 r. walczyła pod Arnhem. Warto dodać, że Sosabowski służył na Górnym Śląsku w 75 pułku piechoty w Chorzowie w latach 1927 - 1928, gdzie był dowódcą I batalionu 75 pp w Rybniku. Należy przypomnieć, że 75 pp był następcą 1 Pułku Strzelców Bytomskich, w którym służyło setki mieszkańców Bytomia i powiatu bytomskiego, walczących między innymi w wojnie polsko - bolszewickiej czy III powstaniu śląskim.

Wewnątrz schronu znajdują się m.in. oryginalne mundury, makiety, książki, multimedia, imitacja samolotu gdzie każdy będzie mógł się poczuć jak żołnierz tuż przed desantem pod Arnhem.

Wstęp do obydwu obiektów jest wolny.

Google NewsSubskrybuj mojBytom.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również