Termomodernizacja budynków mieszkalnych na ul. Żeromskiego, Miętkiewicza i Witczaka stała się niepewna, po tym, jak wykonawca wstrzymał prace i zszedł z budowy. Rewitalizacja zostanie dokończona? Prezydent Bytomia spotkał się z mieszkańcami.
Wykonawca termomodernizacji w budynkach przy ul. Żeromskiego 6 i 14, Miętkiewicza 5 i 7 oraz Witczaka 83 i 85 wstrzymał realizację prac i - pomimo wezwań - zszedł z placu budowy. Dlatego Bytomskie Mieszkania rozwiązały umowę z wykonawcą. We wtorek, 18 października prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, jego zastępca Michał Bieda oraz dyrektorka Bytomskich Mieszkań Magdalena Górak spotkali się z lokatorami, aby omówić dalsze kroki do dokończenia inwestycji oraz wsparcie, jakie otrzymają mieszkańcy.
Przedstawiciele BM przeprowadzą inwentaryzację wykonanych robót i wykonają najpilniejsze prace oraz rozpoczną procedurę zmierzającą do wyłonienia nowej firmy, która dokończy realizację projektu rewitalizacyjnego.
Najbardziej zaawansowany stan prac termomodernizacyjnych był w budynkach przy ul. Żeromskiego 6 i 14. W budynku przy ul. Żeromskiego 6 praktycznie wszystkie prace zakończono zgodnie z planem. Z kolei w budynku przy Żeromskiego 14 stan realizacji instalacji, robót ogólnobudowlanych, wymiany źródeł ciepła, stolarki okiennej czy prac dociepleniowych był na poziomie blisko 70%. Z kolei w pozostałych budynkach przy ul. Miętkiewicza i Witczaka wykonawca również rozpoczął prace budowlane.
Bytomskie Mieszkania z Inwentaryzacją. Będzie nowy przetarg
We wtorek, 18 października prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, jego zastępca Michał Bieda oraz dyrektorka Bytomskich Mieszkań Magdalena Górak spotkali się z lokatorami. Mieszkańcy informowali m.in. o usterkach związanych z montażem okien, uszkodzonym suficie, bałaganie na placu budowy.
Przeprowadzimy inwentaryzację razem z inspektorem nadzoru inwestorskiego. Po jej zakończeniu zrealizujemy najpilniejsze prace na koszt Bytomskich Mieszkań oraz ogłosimy przetarg mający na celu wyłonienie nowego wykonawcy. Taka procedura trwa około dwóch, trzech miesięcy, czyli w styczniu 2023 roku powinniśmy podpisać umowę z firmą, która wiosną przyszłego roku dokończy prace - wyjaśniła Magdalena Górak.
Lokatorzy zyskają grzejniki
W niektórych mieszkaniach nie zostały zakończone prace związane z instalacją ogrzewania.
Pomożemy mieszkańcom przetrwać zimę. Dlatego lokatorom mającym umowy najmu i osobom z niepełnosprawnościami oraz rodzinom z dziećmi przekażemy grzejniki elektryczne, po jednym na pokój. Wprowadzimy też 10 procentową obniżkę czynszu - tłumaczył prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
Kilku lokatorów informowało o braku ciepłej wody.
Po zakończonej inwentaryzacji, znajdziemy rozwiązanie tego problemu, pomyślimy o przepływowych podgrzewaczach wody - wyjaśnił prezydent Bytomia.
Mieszkańcy wspominali także o konieczności dokonania prac porządkowych i przeprowadzenia deratyzacji. Magdalena Górak przypomniała również o lokatorach, którzy uchylają się od płacenia czynszu.
Prowadzimy rozmowy z takimi osobami. Niektórzy decydują się na spłatę zaległości czynszowych w ratach lub na odpracowaniu zaległości, ale są także mieszkańcy, którzy mają bardzo duże zaległości i od lat nic z tym nie robią. Dlatego będziemy wyciągać konsekwencje - włącznie z przeprowadzeniem procedury eksmisyjnej - zaznaczyła dyrektor Bytomskich Mieszkań.
Wykonawca termomodernizacji opuścił plac budowy
Firma Grupa - AM Michał Ostry Sp. k. realizowała dla Bytomskich Mieszkań inwestycję na łączną kwotę ponad 5,7 mln złotych, obejmującą termomodernizację oraz zmianę systemów ogrzewania w nieruchomościach przy ul. Żeromskiego 6 i 14, Witczaka 83 oraz 85, a także ul. Miętkiewicza 5 i 7 znajdujących się w Śródmieściu.
Mimo rozmów i wezwań do podjęcia przerwanych robót, wykonawca zszedł z placu budowy. Inwestycja oprócz termomodernizacji oraz zmiany systemów ogrzewania obejmuje też wykonanie kompletnej wymiany wszystkich instalacji w budynkach, remont klatek schodowych, a także wydzielenie łazienek w lokalach mieszkalnych.