Znamy już wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Na ponad 600 miejsc czekających na uczniów klas pierwszych w bytomskich szkołach średnich, zakwalifikowało się 558 uczniów z czego większość potwierdziła już wolę nauki w wybranej placówce.
W zestawieniu zbiorczym dotyczącym przyjęcia uczniów do klas I szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025, wyraźnie widać, jak znacząco zmniejszyła się liczba uczniów. To efekt wprowadzonych w ostatnich latach reform oświatowych.
– Rocznik, który od nowego roku szkolnego rozpocznie naukę w szkołach średnich to ten, który został zmniejszony w związku z powrotem sześciolatków do przedszkoli. Niepokojący jest też fakt ujemnego przyrostu naturalnego – mówi Mariusz Fiszer, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji.
617 miejsc w bytomskich szkołach
We wszystkich bytomskich szkołach przygotowanych zostało dla uczniów 617 miejsc. I tak w bytomskich liceach ogólnokształcących uczyć się będzie 230 uczniów.
W I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia otwarte zostaną trzy klasy pierwsze. Absolwenci najczęściej wybierali profil politechniczny, przyrodniczy i geograficzno- językowy. Jeden oddział ogólny połączony z edukacją teatralną powstanie w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego.
W „Sikoraku”, czyli IV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego otwarte zostaną dwie klasy pierwsze. W Państwowych Szkołach Budownictwa – Zespole Szkół powstanie jedna klasa o profilu wojskowym i architektoniczno-projektowym.
W V Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego im. Kamili Skolimowskiej utworzony zostanie jeden oddział, podobnie jak w Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących, gdzie utworzona zostanie klasa o profilu policyjno-mundurowym i psychologii społecznej.
Zainteresowanie szkołami technicznymi w Bytomiu
Tegoroczne zestawienie rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych pokazuje, że na topie wciąż są kierunki techniczne. We wszystkich bytomskich technikach będzie się uczyć łącznie 184 uczniów. W Zespole Szkół Technicznych od września działać będą dwie pierwsze klasy. Połowa z nich wybrała klasę o profilu technik informatyk.
Podobnie jak w ZST, dwie pierwsze klasy utworzone zostaną w Zespole Szkół Mechaniczno -Elektronicznych (klasy o profilu technik pojazdów samochodowych i technik transportu drogowego).
Po jednym oddziale otwarte zostanie w Zespole Szkół Gastronomiczno- Hotelarskich (klasa o profilu technik hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych), w Technikum nr 4 (klasa technik lotniskowych służb operacyjnych i technik grafiki i poligrafii cyfrowej) oraz w Państwowych Szkołach Budownictwa (klasa technik budownictwa i technik architektury krajobrazu).
Szkoły branżowe – czas na fachowców
Nie słabnie zainteresowanie młodych nauką w szkołach branżowych. W nowym roku szkolnym do pierwszych klasach uczęszczać będzie 144 uczniów. W Zespole Szkół Usługowo- Rzemieślniczych powstaną trzy lub cztery oddziały o profilach: wielozawodowym, fryzjerskim czy handlowym.
Dwa oddziały utworzone zostaną w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektronicznych, gdzie uczyć się będą przyszli kierowcy, mechanicy i elektromechanicy. W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskim utworzony zostanie jeden oddział dla uczniów, którzy wybrali kształcenie w zawodzie cukiernika i kucharza.