Warsztaty twórcze, edukacja ekologiczna, wirowanie miodu. W pracowni przy ul. Rostka 11 sporo się dzieje. Urszula Mazurowska ze Stowarzyszenia Bytomskich Pszczelarzy wyremontowała lokal w ramach programu Lokal na kulturę i teraz tu upowszechnia wiedzę o pszczołach.
Ideą Lokalu na kulturę jest wyłonienie najemców lub dzierżawców lokali, którzy będą prowadzili tam działalność kulturalną, artystyczną lub twórczą. W miejscu, w którym powstała Edukacyjna Pracownia Pszczelarska, wcześniej funkcjonował pub.
- Remont zakończył się w poprzednim roku i trwał kilka miesięcy. Prace trochę wydłużyły się, bo kiedy usunęliśmy ladę barową, trzeba było wyrównać poziom podłóg w pomieszczeniu - tłumaczy Urszula Mazurowska, która lokal o powierzchni około 45 mkw. zaadaptowała na Edukacyjną Pracownię Pszczelarską.
Urszula Mazurowska ze Stowarzyszenia Bytomskich Pszczelarzy wyremontowała lokal w ramach programu Lokal na kulturę i teraz tu upowszechnia wiedzę o pszczołach.
Warsztaty multidyscyplinarne
Przy ul. Rostka 11 odbyły się już wielodziedzinowe warsztaty twórcze, m.in. nauki obsługi elektronarzędzi, tworzenia przypraw, robót stolarskich w drewnie oraz tworzenia świec. - Mamy również zaplanowane kolejne zajęcia: 15 września odbędą się warsztaty z czerpania papieru, 6 października pokażemy, jak wyplatać z wykliny, a 20 października, jak tworzyć świece - wymienia właścicielka pracowni, która w lokalu przygotowuje także miód.
Odsklepianie i wirowanie
W specjalnym pomieszczeniu zajmuję się odsklepianiem plastrów i wirowaniem miodu. Nie mogę tego robić w pasiecie tuż po wyciągnięciu ramki pełnej miodu, bo pszczoły bardzo negatywnie zareagowałyby widząc, że odbieram ich zapasy - zaznacza Mazurowska.
W pracowni, która jest otwarta codziennie od godziny 17, można zakupić miód, pyłek, propolis oraz świece z pszczelego wosku. Więcej informacji na fanpage'u https://www.facebook.com/uleulipl poświęconym tematom pszczelarskim i około pszczelarskim.