Wiadomości z Bytomia

Prawo do ciszy - nowy innowacyjny projekt CSW Kronika

  • Dodano: 2021-03-31 07:00, aktualizacja: 2021-03-30 21:07

"Utopijny kodeks praw" - to projekt edukacyjny Centrum Sztuki Współczesnej "Kronika”, w który zaangażowani będą artyści, architekci, pedagodzy, studenci oraz dzieci.

W tym koncepcie uczestnicy wspólnie zastanowią się nad nadmiarem bodźców, które docierają do nas ze środowiska zewnętrznego. Reakcją na taką sytuację może być stres oraz wycofanie się z relacji społecznych. Analizując tę sytuację i korzystając z narzędzi, jakie daje sztuka współczesna, uczestnicy stworzą utopijną konwencję o prawach dziecka do komfortowego odbioru świata poprzez zmysły. Do niej wpisane zostaną postulaty: prawo do ciszy i komfortowego dźwięku, naturalnego smaku i zapachu, dobrze zaprojektowanej przestrzeni, a także udziału w dyskusji na temat otaczającego świata.

Wspólne instalacje

W wyniku wspólnej pracy powstaną instalacje wizualne i dźwiękowe, symbolicznie nawiązujące do "uzdrowiska dla zmysłów”, które posłużą studentom pedagogiki do opracowania innowacyjnych metod pracy z dziećmi na wystawach sztuki. Pomysłodawczynią i kuratorką projektu jest Katarzyna Kalina.

- Pierwsza część projektu to przeprowadzenie warsztatów przez artystów i artystki, muzyków, architektów, pedagogów i pedagożki, edukatorki CSW z dziećmi. Warsztaty te przeprowadzone zostaną z pięcioma zamkniętymi grupami bytomskich dzieci i młodzieży. Wspólnie zostaną stworzone instalacje wizualne bądź dźwiękowe i będą wypowiedzią grupy dzieci w porozumieniu z artystą. Z powodu obecnej sytuacji pandemicznej, zakładane przez terminy mogą się trochę przesunąć, ale jestem dobrej myśli i mam nadzieję, że zmiana planowanego przez nas formatu nie będzie konieczna, i że do końca roku uda się zrealizować wszystkie założenia projektu - tłumaczy Agata Cukierska, dyrektor programowa CSW Kronika.

W projekcie mają wziąć udział artyści, architekci, edukatorki: Jan Kowal, Anna Królikiewicz, Dominika Malska, Małgorzata Mirga-Tas, Anna Zaradny, Agata Tecl-Szubert, Mikołaj Szubert-Tecl.

Ćwiczenia zmysłów

Każdy blok warsztatów rozpocznie się prezentacją twórczości artysty. W kolejnej części odbędzie się część ruchowa warsztatów, podczas której artterapeutka przeprowadzi z dziećmi działania z pięcioma zmysłami. Do każdej grupy zostanie dobrane działanie z jednym zmysłem między innymi ćwiczenia zawierające elementy treningu koncentracji oraz zabawy w formie zagadek i ćwiczeń ruchowych. Celem towarzyszącym działaniom będzie rozwijanie procesów poznawczych, takich, jak: uwaga, spostrzeganie, pamięć i myślenie.

Zeszyt edukacyjny

- Drugą częścią będzie innowacyjny projekt edukacyjny, w ramach którego w CSW Kronika odbywać się będą zajęcia i warsztaty dla studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - dodaje Agata Cukierska.

Zajęcia przeprowadzone zostaną z sześcioma grupami studentów pierwszego roku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej jednolitych studiów magisterskich. Jako podsumowanie całości projektu stworzony zostanie zeszyt edukacyjny ze scenariuszami zajęć w formie opisów działań podczas projektu i zadaniami indywidualnymi oraz grupowymi dla dzieci i młodzieży. Zeszyt będzie można wykorzystać do tworzenia scenariuszy innych zajęć.

Projekt otrzyma dotację Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 77 tys. zł. "Utopijny kodeks praw” został najwyżej oceniony ze wszystkich nadesłanych projektów.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • pionier

    Większych idiotyzmow po lewakach sie nie spodziewalem. Kretyni odmozdzeni, udajkacy " elite' a w rzeczywistosci nie majacy nic sensownego do powiedzenia.

  • Matahari

    CSW Kronika to zbor komunistycznych tworow podlegajacych świrowi sorosowskoputinowskiemu Sierakowskiemu. To robienie dzieciom wody z mozgu . Np taka agata Tecl Szubert totalnie odnmozdzona przez czerwony USL.potem przez lewaka Sierakowskiego i Ruksze. Towarzystwo proputinowskie chwalace Marksa, Engelsa, Lenina i Putina.Zielopne ludziki i tituszki

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.