Wystarczy zeskanować kod QR, by poznać historię najważniejszych i najciekawszych miejsc na Grossfeldzie. Dzięki projektowi edukacyjnemu „Poznaj Bytom”, którego autorem jest Dariusz Pietrucha, bytomianie i turyści mogą dowiedzieć się więcej o willi nadburmistrza Georga Bruninga, Domu Żałoby „Walicki”, kościele pw. Podwyższenia Krzyża, dawnym konwikcie biskupim, szczelinach przeciwlotniczych, a także budynkach przy ul. Woźniaka, Akacjowej i Axentowicza.
"Poznaj Bytom"
„Poznaj Bytom” to autorski projekt edukacyjny Dariusza Pietruchy, historyka, a zarazem prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium, który opracował treści tablic, które można odczytać dzięki kodom QR, wybrał miejsca montażu tabliczek oraz wykonał zdjęcia. Dariusz Pietrucha jest także autorem strony internetowej PoznajBytom która jest częścią projektu i ma na celu popularyzację tej mało znanej historii Bytomia.
– Dla mnie Bytom jest niesamowitym źródłem inspiracji i motorem mojego życia. Staram się go dokładnie poznać, zgłębić jego tajemnice, by móc je przekazać innym, aby nadal żyły, zaciekawiały i zadziwiały. Projekt „Poznaj Bytom” został stworzony, aby każdy mieszkaniec, każdy zaciekawiony historią miasta mógł je dobrze poznać i zrozumieć – mówi Dariusz Pietrucha, historyk. – Realizację projektu, współfinansowanego przez gminę Bytom, rozpocząłem od Grossfeldu, mojej ukochanej dzielnicy. Potem przyjdzie czas na kolejne części miasta – dodaje Dariusz Pietrucha.
Co zawierają kody QR na tabliczkach?
W ramach pierwszego etapu projektu „Poznaj Bytom” powstało 31 tabliczek, które sukcesywnie będą montowane na Grossfeldzie, czyli w północno-zachodniej części Śródmieścia. Do tej pory zamontowanych zostało już 23 tabliczek, a kolejne czekają na montaż. Każda z nich wyposażona jest w kod QR, po wczytaniu którego na smartfonach pojawiają się m.in. najważniejsze informacje dotyczące wskazanego obiektu, jego dziejów, architektów, dawnych siedzib instytucji oraz obecne i archiwalne zdjęcia. Wiele z fotografii ukazuje, jak dawniej wyglądały ulice na Grossfeldzie, budynki mieszkalne i użyteczności publicznej oraz obiekty, które nie przetrwały do czasów nam współczesnych.
Gdzie znajdziemy tabliczki z kodami QR?
Tabliczki z kodami QR informujące o Grossfeldzie pojawiły się m.in. przy ul. Woźniaka, Fałata, od strony Domu Żałoby i Placu Rodła. Tabliczki poświęcone budynkom, ulicom i rzeźbom możemy zobaczyć m.in.: przy ul. Jaworowej, Fałata i przy Placu Rodła, przy budynkach willi nadburmistrza Georga Bruninga, Domu Żałoby przy ul. Piekarskiej, kościele pw. Podwyższenia Krzyża, Szkole Podstawowej nr 5 i Kruppelheim zum hl.Geist, czyli dawnym Domu Kalek przy Al. Legionów, schronach przeciwlotniczych, ale także przy rzeźbach Waltera Tuckermanna oraz kwartałach budynków pomiędzy ulicami Strzelców Bytomskich, Axentowicza i Ligonia.
– Montaż wszystkich tabliczek realizuję osobiście w porozumieniu z właścicielami lub zarządcami obiektów. Każda z nich jest umieszczona w widocznym dla mieszkańca oraz turysty miejscu, dzięki czemu łatwo ją dostrzec, a tym samym poznać ciekawą historię tych miejsc – mówi Dariusz Pietrucha.
Na początek Grossfeld
Tabliczki z kodami QR, które pojawiają się sukcesywnie na Grossfeldzie to pierwszy etap autorskiego projektu Dariusza Pietruchy „Poznaj Bytom”. W planach bytomski historyk ma również wydanie książki poświęconej dzielnicy Grossfeld, która jest już przygotowywana, a także rozwinięcie projektu o kolejne dzielnice i miejsca w Bytomiu.