Wiadomości z Bytomia

Pomoc dla targowiska na Stroszku

  • Dodano: 2020-07-22 08:30, aktualizacja: 2020-07-22 08:44

Od półtora roku miasto pomaga kupcom ze Stowarzyszenia Kupców Cider Centrum poradzić sobie z problemami finansowymi, z jakimi się borykają. Niestety, stowarzyszenie od miesięcy nie wywiązuje się z zawartej umowy dzierżawy terenu przy ul. Strzelców Bytomskich. Dlatego Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu podjął decyzję o rozwiązaniu umowy.

Przedstawiciele gminy, Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu oraz bytomscy radni pięciokrotnie spotkali się z kupcami, aby porozmawiać i przedstawić im konkretny program wsparcia w wychodzeniu z trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli. Od 2018 roku stowarzyszeniu zrzeszającemu handlujących ze Stroszka miasto dwukrotnie udzieliło pomocy de minimis. Aby wesprzeć stowarzyszenie w regulowaniu zobowiązań, miasto obniżyło wysokość czynszu dzierżawnego z 8 tys. zł miesięcznie do 5,1 tys. zł. Dodatkowo – od marca 2020 r. ze względu na pandemię koronawirusa – miasto przygotowało kolejną obniżkę czynszu, tym razem o 50%.

Od początku 2019 r. spotykamy się z kupcami i wyciągamy do nich pomocną dłoń. W 2019 r. cofnęliśmy wypowiedzenie umowy dzierżawy terenu pod warunkiem terminowej spłaty zobowiązań, ograniczyliśmy powierzchnię targowiska, aby stowarzyszenie dało sobie radę ze spłatą czynszu. W ostatnich miesiącach obniżyliśmy nawet wysokość opłat o 50% ze względu na pandemię – mówi wiceprezydent Michał Bieda.

Rozumiemy, że każdy może mieć przejściowe problemy ze spłatą swoich zobowiązań, ale ważne jest, aby dotrzymywać warunków udzielonej pomocy. Stowarzyszenie Kupców Cider Centrum od dłuższego czasu nie wywiązuje się z umowy, dlatego jesteśmy zmuszeni ją rozwiązać – mówi Wojciech Harmansa, dyrektor MZDiM.

Rozwiązana umowa dzierżawy zawarta była ze stowarzyszeniem, a nie poszczególnymi kupcami

Dla pojedynczych przedsiębiorców, którzy chcą dalej prowadzić działalność poza targowiskiem, gmina przygotuje propozycję najmu lokali użytkowych w pobliżu dotychczasowego miejsca prowadzenia działalności.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.