Wiadomości z Bytomia

Ogrzewanie gazowe - czy warto na nie postawić?

  • Dodano: 2023-04-06 08:30, aktualizacja: 2023-04-06 08:43

Rynek grzewczy mocno zmienia się w ostatnich latach. Węgiel powoli odchodzi w zapomnienie, na fali popularności są z kolei odnawialne źródła energii. A ogrzewanie gazowe? Czy to jest rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę? Zobacz jakie zalety ma instalacja gazowa w twoim domu.

Projekt instalacji gazowej to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jeśli szukamy skutecznego sposobu na ogrzanie domu. Czym wyróżnia się instalacja gazowa na tle konkurencyjnych źródeł ciepła? Sprawdź najważniejsze cechy instalacji gazowej i przekonaj się, czy jest to rozwiązanie pasujące do twojego domu.

Brakuje ci miejsca? Podłącz się do sieci gazowej

Na początek poruszymy kwestię dla jednych marginalną, dla innych jednak niezwykle ważną. Nie każdy projekt domu uwzględnia specjalną przestrzeń na rozbudowaną instalację centralnego ogrzewania. W takich przypadkach znacznie prostszym rozwiązaniem jest podpięcie się do sieci gazowej i zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. W przypadku projektu instalacji gazowej najwięcej przestrzeni zabiera piec z zamkniętą komorą spalania, który w większości przypadków jest kompaktowy i praktyczny. Wystarczy poprowadzić do dowolnego pomieszczenia rury instalacji gazowej i po montażu piecyka praktycznie budowa instalacji gazowej się kończy. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które docenia wiele osób, mających ograniczoną przestrzeń w swoim domu.

Instalacje gazowe i pompy ciepła

Wspomnieliśmy już o odnawialnych źródłach energii, jako cieszącym się dużym zainteresowaniem rozwiązaniu na ogrzewanie budynku. Nie wszędzie jednak istnieją odpowiednie ku temu możliwości. Dlatego alternatywą może być rozwiązanie hybrydowe, czyli połączenie sieci gazowej z kompaktową pompą ciepła. Ponadto taki rodzaj wewnętrznej instalacji gazowej bywa tańszy w montażu niż ograniczanie się wyłącznie do pompy ciepła dla całego budynku.

Kocioł dwufunkcyjny zawsze w pogotowiu

W wielu przypadkach ogrzewania centralnego domownicy rozdzielają ogrzewanie wody bieżącej oraz ogrzewanie pomieszczeń. W przypadku instalacji gazowych takich dylematów nie ma. Użycie paliwa gazowego do obu zadań jest proste i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Montaż instalacji gazowej nie jest wyzwaniem. Wystarczy odpowiednie rozprowadzenie rur stalowych, żeby powstały w ten sposób układ przewodów zapewnił maksymalną wydajność. Wykonanie instalacji gazowej jest też w wielu przypadkach szybsze niż alternatywy dla przyłącza gazowego.

Kiedy brakuje komina

Na instalację gazu mogą zdecydować się także osoby, które mieszkają w starszym budownictwie i mają problem np. z kominem. Nie wszystkie budynki przystosowane są do centralnego ogrzewania np. węglem, pelletem czy drewnem, dlatego idealnym rozwiązaniem może być w tym przypadku wykorzystanie gazu płynnego. Chodzi dokładnie o gaz ziemny i odpowiedni kocioł kondensacyjny, któremu do odprowadzania spalin wystarczy przewód powietrzno-spalinowy. Więcej informacji na tematy związane z ogrzewaniem gazowym znajdziesz na stronie https://masterpex.pl/.

Długotrwały efekt

Doświadczenia wielu osób z gazem ograniczają się jedynie do kuchenki gazowej. Od małego uczy się nas, że paliwa gazowe są niebezpieczne. Tymczasem wystarczy odpowiednia konserwacja oraz próby szczelności instalacji po montażu, żeby cała instalacja gazowa budynku zasilanego gazem pracowała dla nas przez wiele lat. Oczywiście jak w przypadku innych metod ogrzewania, także piece wymagają regularnych przeglądów oraz czyszczenia. Wówczas można być nie tylko spokojnym o bezpieczeństwo całej instalacji, ale również cieszyć się prostym i skutecznym sposobem na ogrzewanie domu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.