Wiadomości z Bytomia

Odbył się Memoriał im. Jacka Widawskiego. Poznaj zwycięzców turnieju!

• Dodano: 2024-07-29 11:45

W niedzielę 28 lipca na kortach Górnika Bytom przy ul. Tarnogórskiej poznaliśmy zwycięzców Memoriału im. Jacka Widawskiego w singlu. W finałowych spotkaniach niestety zabrało reprezentantów Polski, z których najdalej zaszedł Alan Ważny, który w półfinale uległ innemu nierozstawionemu tenisiście Ivanowi Ivanovowi. Bułgar, który był rewelacją turnieju przegrał jednak w finale z Włochem Alessandro Battistonem 4:6, 3:6. Wśród kobiet zwyciężyła turniejowa „jedynka” Serbka Teodora Kostović.

Znamy zwycięzców debla

W sobotę 27 lipca na kortach Górnika Bytom rozegrano finałowe mecze deblowe zarówno juniorek, jak i juniorów. Wśród dziewcząt w deblu zwyciężyła para Teodora Kostović /Serbia/ Amelia Justine Hejtmanek /Niemcy/, które pokonały 6:4, 6:4 parę Evą Marią Ionescu /Rumunia/ i Meritxell Teixido Garcią /Hiszpania/.

Z kolei w finale debla chłopców lepsza okazała się para Alessandro Battiston i Samuele Seghetti /Włochy/, którzy 6:4, 6:7 (2-7), 10-3 pokonali parę węgierską Dawid Bakonyia i Adam Jilly.

W singlu ciekawe pojedynki

W finale singla dziewcząt na kortach Górnika Bytom zmierzyły się turniejowa „jedynka” Serbka Teodora Kostović z rozstawioną z nr 3. Ukrainką Jelizawietą Kotliar. Lepsza okazała się Serbka, która wygrała 7:6, 6:2.

Wśród chłopców w finale 12. Memoriału im. Jacka Widawskiego zmierzyli się Włoch Alessandro Battiston z Bułgarem Ivanem Ivanowem, który w półfinale pokonał Alana Ważnego. Po emocjonującym pojedynku zwycięzcą turnieju wśród juniorów został Włoch, który wygrał 6:4, 6:3.

Warto dodać, że w sobotę 27 lipca z zawodami pożegnał się ostatni z licznego grona – 11 dziewcząt i 6 chłopców - młodych Polaków, szukających punktów do rankingu w jedynym w naszym kraju i najwyższym rangą – poza Wielkim Szlemem – turnieju dla juniorów. Tym ostatnim był Alan Ważny, który w półfinale uległ innemu nierozstawionemu tenisiście, Bułgarowi Ivanowi Ivanovowi. Tenisista z Rzeszowa wygrał pierwszego seta do 4, ale w dwóch kolejnych rywal odwrócił losy meczu, nie zostawiając Alanowi złudzeń, oddając mu łącznie dwa gemy. Ostatecznie Bułgar zwyciężył 4:6, 6:2, 6:0.

Jeden z najważniejszych turniejów dla juniorów

Memoriał im. Jacka Widawskiego po raz kolejny przyciągnął do naszego miasta nie tylko czołowych polskich juniorów, ale również tenisistów i tenisistki z zagranicy, między innymi z: Francji, Hiszpanii, Niemiec, Szwecji, Włoch, Szwajcarii, Turcji, ale również tak odległych krajów jak: Stany Zjednoczone, Kanada, Algieria, Egipt, Brazylia, Iranu, Kazachstanu oraz Singapuru.

W rozgrywanym w Bytomiu turnieju z numerem 1 rozstawieni byli: Serbka Teodora Kostović (10. w juniorskim rankingu ITF) oraz Francuz Thomas Faruel (26.), który sensacyjnie pożegnał się z turniejem przegrywając w trzech setach z zaledwie 15-latkiem z Bułgarii Ivanem Ivanowem 6:4, 4:6, 3:6.

W turnieju głównym, który rozpoczął się w poniedziałek 22 lipca zagrało 17 Polaków, w tym czterech reprezentantów Górnika Bytom: Maja Pawelska, siostra świeżo upieczonego mistrza Polski seniorów z Kozerek, Martyna Pawelskiego i Anna Kmiecik oraz Jan Chłodnicki i Sebastian Bielan.

Memoriał upamiętniający działacza Górnika Bytom

Tenisowy turniej im. Jacka Widawskiego to nie tylko szansa na zaprezentowanie się młodych tenisistów i tenisistek, ale przede wszystkim wydarzenie upamiętniające utytułowanego dyrektora klubu Górnik Bytom – Jacka Widawskiego. Widawski był organizatorem wielu turniejów dla dzieci i młodzieży oraz zawodowych imprez. Do największych sukcesów Jacka Widawskiego w roli szkoleniowca było zdobycie w latach 2000 – 2006 z drużynami skrzatów, młodzików, kadetów i juniorów tytułów mistrzowskich w Polsce.

Świątek i Hurkacz mają na swoim koncie występ w Memoriale Widawskiego

W poprzednich edycjach bytomskiego turnieju grali m.in. Iga Świątek w 2015 roku i Hubert Hurkacz w 2013 roku, który uległ Włochowi Matteo Berrettiniemu – późniejszy finalista Wimbledonu 2021 wygrał całe zawody. W 2014 roku do finału na kortach Górnika dotarł Norweg Casper Ruud, finalista US Open 2022, a w 2017 triumfował półfinalista tegorocznego Wielkiego Szlema w Londynie, inny Włoch Lorenzo Musetti.

Partnerami ITF Juniors Open Polska J300 są Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Tenisa, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Miasto Bytom.

Kolejny ważny turniej już na początku sierpnia

Warto dodać, że między 5 a 11 sierpnia na kortach Górnika odbędzie się kolejna duża impreza - żeński ITF W50 Śląskie Open, największy turniej w tegorocznym cyklu LOTTO PZT Polish Tour - Narodowy Puchar Polski.

Zagra w nim m.in. Weronika Falkowska z Górnika Bytom, która wygrała w deblu turniej WTA 125 Polish Open w Warszawie w parze z Martyną Kubką z Mery Warszawa.