Wiadomości z Bytomia

Nowa płyta Ewy Urygi

  • Dodano: 2023-01-04 06:45, aktualizacja: 2023-01-03 16:32

"Beetween Voice&Bass"- to dziewiąty krążek Ewy Urygi, bytomianki, która uważana jest za jedną z najlepszych polskich wokalistek jazzowych.

Na płytę składa się dziesięć utworów wykonanych w kameralnym składzie, obejmujących standardy jazzowe z repertuaru takich legend jak Ella Fitzgerald, Billie Holiday czy Nina Simone.

Po świetnie przyjętym albumie "Mahalia Jackson in Memoriam”, na którym Ewa Uryga urzekała swym głosem składając hołd legendzie muzyki gospel, przyszedł czas kolejny projekt. "Beetween Voice&Bass" wyprodukowany przez Jazz&Classic powstał przy współudziale znakomitych muzyków: perkusistki Doroty Piotrowskiej i kontrabasisty Pawła Pańty. Gościnnie na płycie wystąpiła Oliwia Skrzypczak - wokalistka i multiinstrumentalistka.

W nagraniach dominuje przejrzysta forma, czystość dźwięku, różne nastroje w zależności od repertuaru, a także ciekawe improwizacje charakteryzujące muzykę jazzową. Przestrzeń muzyczna pomiędzy wokalem Ewy Urygi i ciepło brzmiącym kontrabasem jest wypełniona rytmami współgrającymi z kompozycjami.

Płyta została dofinansowana ze środków gminy Bytom.

Nowy album Ewy Urygi

Ewa Uryga jest laureatką najważniejszych festiwali muzycznych w kraju m.in.  w Opolu, Zielonej Górze i Zamościu. Występowała na festiwalach jazzowych: „Gdynia Summer Jazz Days”, „Warsaw Jazz Days”, „Jazz Jamboree”, „Old Jazz Mee2ng”, „Jazz Fair”. Przez magazyny „Jazz Forum” oraz „Twój Blues” uznana została za jedną z najlepszych polskich wokalistek jazzowych.

Artystka nagrała dziewięć płyt z czego dwie powstały w Nowym Jorku z udziałem znakomitych amerykańskich muzyków, w tym pianisty Marka Soskina. Wielokrotnie zapraszana była do wspólnych projektów muzycznych m.in. ze Zbigniewem Wodeckim, Anna Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Ewą Bem, Lorą Szafran, Włodzimierzem Nahornym, Henrykiem Miśkiewiczem, a także chórem gospelowym The Jackson Singers oraz solistkami Ruth Lynch i Presillą Jones. Przez 8 lat współpracowała  z amerykańskim wokalistą Brianem Fentressem.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również