Wiadomości z Bytomia

Noc spadających gwiazd w Bytomiu już za nami! Jak bawili się uczestnicy?

  • Dodano: 2024-08-12 10:30, aktualizacja: 2024-08-12 11:43

Nocna obserwacja nieba, ciekawe spotkania, wystawa, dobra muzyka oraz warsztaty ruchu intuicyjnego i witrażu. Za nami Noc Spadających Gwiazd, która w sobotę 10 sierpnia po raz kolejny odbyła się w lokalu w Bytomiu na pl. Jana III Sobieskiego. Tematem przewodnim tegorocznej akcji był kosmos.

Warsztaty witrażu i ruchu intuicyjnego

Sierpień to miesiąc, w którym mamy okazję do obserwacji deszczu Perseidów, czyli meteorów, nazywanych potocznie spadającymi gwiazdami. Kulminacja tego zjawiska przypadła właśnie w połowie sierpnia, dlatego Stowarzyszenie Manuffaktura zaprosiło mieszkańców Bytomia na obserwacje nieba połączone z warsztatami i spotkaniami. 

Nocna obserwacja nieba połączona z wypatrywaniem spadających gwiazd to niejedyne atrakcje sobotniego wieczoru w lokalu w Bytomiu przy pl. Jana III Sobieskiego. Stowarzyszenie Manuffaktura zaprosiła także pracownię rękodzieła „Tusz i Wiatr”. Pod okiem artystki Magdaleny Bensz uczestnicy imprezy wzięli udział w warsztatach witrażu, z kolei Paulina Pikiewicz przygotowała dla mieszkańców warsztaty ruchu intuicyjnego „Kosmiczne więzadło”.Pegaz i perseidy
Nieodłączną częścią sobotniego wydarzenia na pl. Jana III Sobieskiego była również progresywna instalacja artystyczna Pegaz, do której uczestnicy przyczepiali swoje marzenia podczas obserwacji nieba, a także muzyczna niespodzianka zainspirowana symboliką spadających gwiazd w wykonaniu DJ-ki Any Nettle.

Co to są Perseidy?

Perseidy to rój meteorów, którego okres występowania trwa ponad miesiąc, a mają one związek z kometą okresową Swifta-Tuttle’a. Przecina on orbitę ziemską od 17 lipca do 24 sierpnia, co oznacza, że jeśli dopisze pogoda w najbliższych dniach będziemy mogli je jeszcze obserwować na niebie.

Warto pamiętać, że meteory są najlepiej widoczne po zapadnięciu zmroku, a nie od razu po zachodzie słońca. Wypatrując spadających gwiazd, trzeba się przede wszystkim zwrócić na północ, ponieważ po tej stronie nieba zjawisko jest zwykle najłatwiejsze do zaobserwowania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również