Wiadomości z Bytomia

Niedziela Palmowa w Stolarzowicach. Wybrano największą i najpiękniejszą palmę [FOTO]

  • Dodano: 2024-03-25 14:30

Ponad 6 metrów miała największa i najpiękniejsza palma wielkanocna przygotowana przez dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 53 w Bytomiu - Stolarzowicach. Wczoraj 24 marca w parafii pw. Chrystusa Króla odbył się po raz pierwszy konkurs na największą i najpiękniejszą palmę wielkanocną, który zorganizowało Stowarzyszenie Stolarzowickich Gospodyń.

Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. W Polsce Niedziela Palmowa nosiła także nazwę Niedzieli Kwietnej, bo zwykle przypada w czasie gdy pokazują się pierwsze kwiaty. W tym dniu święcono palmy, które w tradycji chrześcijańskiej symbolizują odradzające się życie. Wykonywanie palm wielkanocnych ma bogatą tradycję, a pielęgnują ją również mieszkańcy Stolarzowic.

Najwyższa palma miała ponad 6 metrów

Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku. Palmy w Polsce zastępują często gałązki wierzbowe z baziami, jednak do wykonywania dużych palm wielkanocnych, jakie mogliśmy wczoraj 24 marca zobaczyć w parafii pw. Chrystusa Króla w Bytomiu – Stolarzowicach zazwyczaj używa się zielonego bukszanu, gałązek, baź, ale również suszonych traw i ziół oraz kwiatów w różnych kolorach. Te zaprezentowane dzisiaj w Stolarzowicach palmy przygotowały dzieci i uczniowie z Przedszkola Miejskiego nr 53 i 54 oraz Szkół Podstawowych nr 43 i 47.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również