Wiadomości z Bytomia

Nie segregujesz? Zapłacisz więcej

  • Dodano: 2021-02-04 07:00, aktualizacja: 2021-02-03 17:41

Minął już prawie rok od wprowadzenia w całym kraju obowiązku segregacji odpadów. Z informacji płynących od operatora odbierającego śmieci w naszym mieście wynika, że zdecydowanie bardziej zdyscyplinowani są mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej.

Ci, którzy niefrasobliwie podchodzą do segregacji muszą się liczyć z podwyższeniem miesięcznej opłaty za wywóz śmieci

Wydano już pierwszą decyzję, która nakłada na lokatorów jednej ze wspólnot mieszkaniowych podwyższoną opłatę.

- Obecnie prowadzimy kilka postępowań w tym zakresie. Zanim jednak wydamy taką decyzję, musimy zebrać dowody na to, że segregacja prowadzona jest nieprawidłowo - mówi Przemysław Juroszek, naczelnik Wydziału Komunalnego. - Ponieważ nie mogliśmy wydać decyzji tylko na podstawie zgłoszenia  czy powierzchownej oceny, sporządzana została cała dokumentacja począwszy od zdjęć wykonanych przez firmę odbierającą odpady, po protokoły - tłumaczy Przemysław Juroszek.

Najpierw ostrzeżenie  

Kontrole pojemników do selektywnego gromadzenia odpadów komunalnych ruszyły już latem. Wówczas też pracownicy firmy wywozowej sprawdzali czy bytomianie przestrzegają zasad segregacji, a urzędnicy weryfikowali zgodność deklaracji pod względem liczby osób faktycznie zamieszkujących nieruchomość. Jeśli firma stwierdziła brak segregacji podczas odbioru danej frakcji pojawiły się naklejki, wskazujące na złą segregację.

- Karanie nie jest naszym celem, ale jeśli apele nie pomagają nie mamy wyjścia. Ponowne ostrzeżenie i stwierdzenie braku segregacji lub nieprawidłowe jej prowadzenie wiąże się ze wszczęciem  postępowania administracyjnego - mówi Przemysław Juroszek.

I tak w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów będzie nakładana na wszystkich mieszkańców danej nieruchomości podwójna opłata za odbiór odpadów w danych miesiącach, czyli 43 zł na jednego mieszkańca danej nieruchomości, a od lutego br. już 49 zł.

Jak przyznaje naczelnik, postępowania toczą się zwłaszcza wobec wspólnot. W przypadku domów jednorodzinnych sprawa jest jasna, czyje są śmieci i dlatego tutaj segregacja jest lepsza niż w przypadku budynków wielolokalowych. W przypadku osiedli obowiązujące przepisy zobowiązują do zastosowanie odpowiedzialności zbiorowej.

Obowiązek kontroli

Od zeszłego roku obowiązują nowe przepisy, które m.in. nakładają na gminy obowiązek segregacji, o czym już w lutym poinformowano  m.in. z zarządców wspólnot.

- Trzeba podkreślić, że gminy są zobowiązane do osiągnięcia określonych poziomów segregacji. Jeśli ich nie osiągniemy miasto zapłaci karę, którą pokryjemy z naszej kieszeni, czyli z podatków - tłumaczy Przemysław Juroszek.

- Obserwujemy stopniową poprawę segregacji, ale  jeśli chcemy osiągnąć założone poziomy recyklingu musi my do tego przykładać większą uwagę, zwłaszcza w zabudowie wielorodzinnej. Od przygotowywanych przez nas decyzji o nałożeniu wyżej opłaty wspólnoty mogą się odwołać, ale poruszając ten temat chcemy zmobilizować mieszkańców do lepszej segregacji - mówi Juroszek.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również