Wiadomości z Bytomia

Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów - bytomianie wybrali nazwę dla nowej hali lodowiska

  • Dodano: 2021-02-04 06:30, aktualizacja: 2021-02-03 17:34

Konkurs na nazwę nowego lodowiska został rozstrzygnięty.

Spośród propozycji internautów, jury wybrało pomysł, który oddaje hołd braciom Emilowi i Tadeuszowi Nikodemowiczom, legendarnym szkoleniowcom, dzięki którym Polonia Bytom była potęgą w hokeju na lodzie.

W tym roku zostanie oddana do użytku nowoczesna hala lodowiska przy ul. Pułaskiego 71

To jedna z najważniejszych w ostatnich latach inwestycji sportowych realizowanych w Bytomiu, na której skorzystają wszyscy mieszkańcy miasta. To także inwestycja niezwykle wyczekiwana przez samych mieszkańców.

- Postanowiliśmy zaprosić bytomian do tego, aby pomogli nam wybrać nazwę dla nowej hali lodowiska. Wiemy, że w świadomości kibiców to miejsce było, jest i będzie "Stodołą", ale zależało nam na tym, aby wybrać nazwę, która odda charakter nowej hali lodowiska - nowoczesnej, ale wyrastającej z tradycji hokejowych - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Aż 118 propozycji, roczny karnet dla zwycięzcy

Konkurs na nazwę bytomskiego lodowiska rozpoczął się 15 stycznia i trwał dwa tygodnie. Zadaniem internautów było zamieszczenia propozycji nazwy dla dawnej "Stodoły" na oficjalnym profilu Urzędu Miejskiego w Bytomiu w serwisie Facebook. Zgłoszono 118 propozycji. Spośród zaproponowanych nazw, jury w składzie: prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, wiceprezydent Adam Fras i naczelnik Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji Małgorzata Węgiel-Wnuk wybrało propozycję Grzegorza Krzyżanowskiego - Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów. Zwycięzca konkursu otrzyma roczny karnet wstępu na wszystkie wydarzenia organizowane w nowej hali lodowiska przy ul. Pułaskiego 71 w Bytomiu.

Nazwa, która dobrze brzmi i przywołuje historię

Wśród propozycji internautów znalazły się takie nazwy, jak: "Stodoła", "Lodowa Arena Bytom", "Torkacik", czy "Centrum Hokeja Kleinfeld". Kibice sugerowali też, aby uhonorować legendarnych braci Nikodemowiczów, Emila i Tadeusza. Za ich czasów Polonia zdobyła tytuły mistrzowskie, wystąpiła również w prestiżowym Pucharze Europy.

- Przy wyborze zwycięskiego pomysłu wzięliśmy pod uwagę kilka ważnych czynników. Przede wszystkim uznaliśmy, że warto oddać hołd dwóm wybitnym szkoleniowcom - Emilowi i Tadeuszowi Nikodemowiczom. Legendarni trenerzy sprawili, że Polonia w latach 80. i na początku 90. dominowała w lidze hokejowej w Polsce. Cieszy mnie to, że kibice pamiętają o braciach. Nazwa, którą wybraliśmy - Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów - łączy nowoczesność z pięknymi tradycjami hokejowymi. To również nazwa, która sprawdzi się w przypadku ewentualnego dodania do niej nazwy sponsora tytularnego lodowiska. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i ciekawe propozycje - mówił Adam Fras, wiceprezydent Bytomia, a zarazem były hokeista Polonii.

Stworzyli hokejową potęgę

Bracia Emil i Tadeusz Nikodemowiczowie to wybitni trenerzy. Urodzili się we Lwowie, a do Bytomia przyjechali po II wojnie światowej. Byli hokeistami Polonii, ale największe sukcesy osiągali jako szkoleniowcy bytomskiej drużyny. Stworzyli mistrzowskie zespoły oraz system szkoleniowy, dzięki któremu Polonia była potęgą. Drużyna zdobyła cztery tytuły mistrza Polski (1984, 1986, 1988, 1989), kiedy pierwszym trenerem był Emil Nikodemowicz, a jego asystentem Tadeusz. W 1985 roku doprowadzili Polonię do finału Pucharu Europy - to jeden z największych sukcesów polskiego hokeja klubowego w historii. Dwa kolejne mistrzostwa Polski (1990, 1991) niebiesko-czerwoni wywalczyli już pod wodzą Tadeusza. Braterski duet prowadził również reprezentację Polski.

Emil Nikodemowicz zmarł 3 czerwca 2013 roku w Bytomiu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również