Wiadomości z Bytomia

Lokal na kulturę przy ul. Krawieckiej otwarty

  • Dodano: 2022-01-05 08:45, aktualizacja: 2022-01-05 08:58

Przy ul. Krawieckiej, będącej jedną z najstarszych ulic Bytomia, otwarto 4 stycznia Śląską Pracownię Artystyczno- Kulturalną - nowe miejsce na mapie naszego miasta, gdzie rzemiosłu towarzyszyć będą ciekawe warsztaty z historią i śląską tradycją w tle.

Na zaproszenie nowych gospodarzy odpowiedział prezydent Mariusz Wołosz, który odwiedził dziś wyremontowany lokal przy ul. Krawieckiej, do którego po kilku latach przerwy znów powróciło życie. Ponieważ jednym z profilów działalności nowego najemcy jest renowacja starych mebli, lokal został urządzony w klimacie nawiązującym do minionej epoki.

- Cieszę się, że znalazły się osoby, które zobaczyły potencjał tego miejsca. Gratuluję nowym najemcom fantastycznego pomysłu i trzymam kciuki za powodzenie całego przedsięwzięcia. Dla Bytomia każde działanie integrujące mieszkańców, aktywizujące ich twórczo jest bardzo ważne  i potrzebne - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Idea lokalu na kulturę 

Przypomnijmy, że ideą Lokalu na kulturę było  wyłonienie najemców lub dzierżawców lokali, którzy będą prowadzili tam działalność kulturalną, artystyczną lub twórczą. I tak nowym gospodarzem lokalu przy ul. Krawieckiej został Andrzej Benduski, właściciel firmy Eko Benduski, który od ponad 20 lat zajmuje się projektowaniem wystroju wnętrz, projektowaniem i produkcją mebli współczesnych, renowacją i sprzedażą starych mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz.

- Od dawna myśleliśmy o tym, aby połączyć edukację i kulturę z naszymi pasjami i miłością do ratowania przedmiotów i tradycji  z minionej epoki.  By rozszerzyć naszą działalność artystyczno - kulturalną potrzebowaliśmy odpowiedniego miejsca. Bytom to historyczne miasto, które idealnie wpisuje się  w naszą inicjatywę - mówi Andrzej Benduski, nowy dzierżawca Lokalu na Kulturę.

Warsztaty dla każdego

W ramach Śląskiej Pracowni Artystyczno- Kulturalnej  organizowane będą warsztaty i zajęcia artystyczne dla uczestników w różnym wieku. W trakcie organizowanych rodzinnych warsztatów prowadzone będą zajęcia artystyczne, plastyczne , muzyczne, a także z zakresu rękodzieła, renowacji i naprawy starych antycznych mebli, narzędzi, artykułów gospodarstwa domowego, starych zabawek itp.

W planach są także zajęcia dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych, które będą miały okazję spotkać się z rzemieślnikami: zegarmistrzem, krawcową, szewcem, stolarzem i fachowcami innych zanikających zawodów.

- Zapraszamy również seniorów, dla których również przygotowaliśmy sporo niespodzianek. To dopiero początek naszej przygody z Bytomiem, a nasza oferta zajęć będzie się zmieniać i podążać za oczekiwaniami i potrzebami uczestników. Zapraszamy do odwiedzania naszego lokalu - zachęca Andrzej Benduski.

ŚPAK otwarta jest od poniedziałku do piątku od 9.30 do 18.00, a w soboty od 10.30 do 18.00.

Więcej informacji o ofercie pracowni i możliwości współpracy pod numerem telefonu: 506 911 900.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również