Wiadomości z Bytomia

Kwesty na bytomskich nekropoliach

  • Dodano: 2023-10-30 10:45

Wieloletnią tradycję mają doroczne kwesty organizowane na bytomskich nekropoliach. Nie inaczej będzie w środę /1 listopada/ na cmentarzach przy ul. Powstańców Śląskich i Kraszewskiego, gdzie będą zbierane datki na pomoc Polakom mieszkającym na Kresach.

Jak co roku podczas kwesty organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bytomiu, na cmentarnych alejach datki zbierać będą m.in. przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Mariusze Wołoszem, organizacje działające w trzecim sektorze oraz harcerze.

Zebrane pieniądze zostaną przekazane na pomoc najuboższym dzieciom ze Śląska i Kresów. Trafią one także do działających za naszą wschodnią granicą polskich szkół i przedszkoli. We wtorek, 1 listopada  kwesta rozpocznie się o 8.00 i będzie prowadzona do 16.00.

Kwesta w sieci na ratowanie zabytków Mater Dolorosa

Wciąż można wesprzeć inicjatywę Towarzystwa Miłośników Bytomia wpłacając pieniądze na konto:  84 1750 0012 0000 0000 2372 0717. Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na renowację obiektów na zabytkowym cmentarzu Mater Dolorosa.

Przez szereg lat pieniądze z pierwszolistopadowych kwest przeznaczane są m.in. na renowację cennych architektonicznie kaplic i rodzinnych grobowców, a także remont cmentarnych alei. W rezultacie udało się między innymi: przywrócić dawną świetność zabytkowym grobowcom m.in.: rodziny Nowotnych, Wincentego Pisarka, rodziny Paikertów, mauzoleum rodziny Goetzlerów, Ignatza Hakuby, rodziny Garus, rodziny Pruszydło, rodziny Schastok, rodziny Gołębiowskich.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również