Mieszkańcy Bytomia mają szansę aktywnie uczestniczyć w procesie rewitalizacji swojego miasta. W dniach 20 marca – 5 kwietnia odbędą się konsultacje społeczne dotyczące projektu „Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+”. To doskonała okazja, by mieszkańcy podzielili się swoimi opiniami i propozycjami związanymi z planami rewitalizacji różnych obszarów miasta.
Nowe projekty rewitalizacji
Projekt aktualizacji programu obejmuje ponad 40 nowych przedsięwzięć, w tym renowację takich zabytków jak IV Liceum Ogólnokształcące oraz Muzeum Górnośląskie. Planuje się także rewitalizację terenów po dawnej KWK „Rozbark” oraz zagospodarowanie przestrzeni publicznych, w tym podwórek. Dużą uwagę poświęcono również rewitalizacji Elektrociepłowni Szombierki, której projekt obejmuje przebudowę i nadbudowę tego poprzemysłowego obiektu.
W ramach konsultacji zaplanowano pięć spacerów po wybranych dzielnicach, które połączone będą z warsztatami. Pierwszy spacer odbył się 20 marca po Śródmieściu, a ostatni 5 kwietnia w Szombierkach:
- spacer studyjny połączony ze spotkaniem warsztatowym w dniu 3 kwietnia na terenie podobszarów rewitalizacji: nr 13 - Śródmieście Północ oraz nr 11 – Śródmieście Zachód, który rozpocznie się o godz. 16.00 przy siedzibie Bytomskiego Centrum Kultury przy placu Karin Stanek 1,
- spacer studyjny połączony ze spotkaniem warsztatowym dla uczniów szkół ponadpodstawowych w dniu 24 marca, który rozpocznie się o godz. 10.00 przy budynku IV Liceum Ogólnokształcącego przy pl. Sikorskiego 1,
- spacer studyjny w dniu 22 marca w podobszarze rewitalizacji nr 24 - Teren dawnej KWK Rozbark, który rozpocznie się o godz. 14.00 przy siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Łagiewnickiej 15,
- spacer studyjny w dniu 5 kwietnia w podobszarze rewitalizacji nr 30 - EC Szombierki + Pola Szombierskie, który rozpocznie się o godz. 14.00 przy siedzibie EC Szombierki przy ul. Kosynierów.
Podczas spacerów mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z planami rewitalizacji oraz aktywnie uczestniczyć w dyskusji na temat przyszłości tych obszarów.
Na 10 kwietnia zaplanowano debatę z udziałem ekspertów w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Będzie to doskonała okazja, by poznać opinie specjalistów na temat rewitalizacji miasta i podzielić się swoimi uwagami.
– Konsultacje społeczne to szansa, by mieszkańcy Bytomia wzięli czynny udział w decyzjach dotyczących przyszłości naszego miasta. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w spacerach i debacie – powiedział Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.
Twoja opinia ma znaczenie: Do 18 kwietnia trwają konsultacje społeczne w Bytomiu
Konsultacje społeczne potrwają do 18 kwietnia, a mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje opinie na temat aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji. Warto wziąć udział w spacerach studyjnych i debacie, aby wpływać na przyszłość swojego miasta.