Wiadomości z Bytomia

Kolejna propozycja Bytomia na Noc Muzeów! Zabytkowa siłownia Koksowni

  • Dodano: 2024-05-10 11:45

W sobotę, 18 maja z okazji Nocy Muzeów, Koksownia Bytom po raz kolejny udostępni zwiedzającym budynek zabytkowej siłowni. To tam swoją siedzibę będzie miało Muzeum Koksownictwa, które dziś działa online. Udział w wydarzeniu to unikatowa okazja, aby na własne oczy zobaczyć miejsce, które tworzy przemysłową historię Śląska.

Historyczna przestrzeń Bobrka

Siłownia (elektrownia) dawnej Huty Bobrek, która cały czas służy Koksowni Bytom to niesamowita przemysłowa przestrzeń, gdzie czas zatrzymał się w latach 30. XX wieku. Docelowo, siłownia będzie jedną z głównych atrakcji Muzeum Koksownictwa, które w wersji wirtualnej działa od 2022 roku z inicjatywy Koksowni Bytom, mecenasa projektu.

Gratka dla historyków i miłośników przemysłu

– W ubiegłym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w obchodach Nocy Muzeów. Możliwość zwiedzania spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Bytomia i miłośników industrialu – wszystkie darmowe bilety zostały zarezerwowane w mniej niż minutę – mówi Rafał Szostok, prezes Koksowni Bytom i dodaje: – Na co dzień zwiedzanie tego miejsca jest niemożliwe, bo siłownia cały czas pracuje.

Co trzeba zrobić, żeby zobaczyć zabytkowy budynek siłowni w Noc Muzeów?

Noc Muzeów w siłowni dawnej Huty Bobrek będzie wydarzeniem darmowym, na które obowiązują zapisy. Aby wziąć udział w oprowadzaniu należy wysłać zgłoszenie (imię nazwisko i numer telefonu) na adres: kontakt@muzeumkoksu.pl Początek zbierania zapisów zaplanowano na wtorek, 14 maja od godz. 8:00, decyduje kolejność zgłoszeń.

Z powodu ograniczonej liczby miejsc, jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwie wejściówki.

– W trosce o komfort i bezpieczeństwo uczestników oprowadzanie będzie odbywać się w 20-osobowej grupie. Każda osoba przed wejściem do budynku przejdzie także krótkie szkolenie BHP oraz otrzyma kask i kamizelkę. Na zwiedzanie zapraszamy osoby, które ukończyły 18 lat – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Śląskiego Holdingu Przemysłowego, którego częścią jest Koksownia Bytom.

Ze względu na industrialny charakter i aktualny stan przestrzeń siłowni nie jest przystosowana do osób z niepełnosprawnością ruchową.

Wyjątkowy zabytek na mapie Bytomia

Gmach siłowni dawnej Huty Bobrek to wyjątkowy zabytek na mapie Bytomia.

– Budynek siłowni, w którym znajdowała się elektrownia i szatnia o wymiarach 116 m na 24,5 m, powstał w dwóch etapach. Część południową zbudowano w 1900 roku, zaś północną około 1907 roku. Mimo różnicy kilku lat całość obiektu została wykonana w stylu neoromańskim. Fasada budynku jest dwukondygnacyjna. Jej górną część ozdobiono arkadami o zaostrzonych łukach – mówi Tomasz Sanecki, bytomski historyk. - Budynek ze względu na wartość historyczną jako obiekt architektury przemysłowej został wpisany do rejestru zabytków 7 listopada 1984 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach – dodaje.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Janusz

    Zaproszenie trzeba wysłać do mieszkańców EU i zaznaczyć że bez maski przeciw gazowej nie należy przyjechać bo znajdują na terenie największego truciciela na Śląsku, dziewiętnastowiecznej koksowni. Tu nie obowiązują jakiekolwiek mormy zanieczyszczeń. Tak władze w Bytomiu jak i ochrona środowiska w Katowicach nie widzą problemu, bo to nie ich życie tylko Bobrka, Karbia i częściowo Szombierek.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również