Wiadomości z Bytomia

Jedyna taka noc w roku. Pełna atrakcji Noc Muzeów w Bytomiu

  • Dodano: 2023-05-09 10:00

W sobotę 13 maja w Bytomiu podczas Nocy Muzeów będziemy mogli odwiedzić aż siedem obiektów - zobaczyć ciekawe wystawy, posłuchać koncertów oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych. W Miechowicach po raz drugi już odbędzie się „Miechowicka Noc Muzeów”, w ramach której będzie można odwiedzić Pałac w Miechowicach, Schron w Miechowicach, Zespół Zabytkowy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, a także kościół pw. Bożego Ciała i Świętego Krzyża. Do akcji włączyło się również Muzeum Górnośląskie w Bytomiu oraz po raz pierwszy - Muzeum Koksownictwa w Bobrku, które zaprasza na zwiedzanie zabytkowej siłowni dawnej huty „Bobrek”.

W Miechowicach po raz drugi już odbędzie się „Miechowicka Noc Muzeów”

- To będzie wyjątkowa noc w naszym mieście, pełna atrakcji dla każdego. Tegoroczna edycja to aż siedem obiektów do zwiedzania. Wyjątkowe atrakcje przygotowaliśmy dla mieszkańców i turystów w Miechowicach, gdzie już po raz drugi instytucje i stowarzyszenia tam działające wspólnie organizują „Miechowicką Noc Muzeów” - mówi wiceprezydent Adam Fras

Pałac w Miechowicach, Schron w Miechowicach, Zespół Zabytkowy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, a także kościół pw. Bożego Ciała i Świętego Krzyża. To obiekty, które bezpłatnie będzie można zwiedzić, a przy okazji posłuchać dobrej muzyki, wziąć udział w warsztatach artystycznych dla dzieci i dorosłych oraz zobaczyć ciekawe wystawy. A to nie wszystkie atrakcje, jakie w tym dniu przygotowaliśmy dla Was!

„Miechowicka Noc Muzeów” w Pałacu w Miechowicach /ul. Dzierżonia 30/ rozpocznie się od godz. 16.00. Mieszkańcy i turyści będą mogli do 22:00 odwiedzać zakamarki zrewitalizowanego Pałacu Tiele-Wincklerów, wziąć udział w warsztatach tworzenia breloków i konstrukcji przestrzennych dla dzieci oraz posłuchać wykładu Sławomira Kaczora na temat idei napoleońskiej Europy na przełomie XVIII i XIX wieku. Na zakończenie wydarzenia zapraszamy na koncert jednego z najbardziej ekscytujących zespołów na współczesnej scenie. O godz. 20:00 na zakończenie „Miechowickiej Nocy Muzeów” w Pałacu w Miechowicach zagra zespół „VOŁOSI”.

„VOŁOSI” to zespół, który tworzą górale z Beskidu Śląskiego oraz artyści muzyki klasycznej. Prezentowana przez nich muzyka łączy kompozycje z Beskidu z muzyką Podhala, Spiszu oraz Rumunii, Węgier, Siedmiogrodu.

Odwiedź Muzeum Domek Matki Ewy i miechowickie kościoły

Koncertem muzyki filmowej w wykonaniu Marii Rzechanek i Roberta Kromolana o godz. 16.00 rozpocznie się „Noc Muzeów” w Zespole Zabytkowej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach przy ul. Matki Ewy 1. Od godz. 16:00 do 22:00 będzie można także zwiedzić zabytkowe budynki: Ostoi Pokoju, kościoła, Ciszy Syjonu oraz Muzeum Domek Matki Ewy. Podobnie, jak w Pałacu w Miechowicach, na terenie parafii zorganizowane zostaną także warsztaty artystyczne. Dodatkowo będzie można także zakupić domowe wypieki, kawę oraz herbatę, które będą serwowane w Cafe Elim w budynku Ostoi Pokoju.

Zwiedzić będzie można także kościoły pw. Bożego Ciała przy ul. Stolarzowickiej oraz pw. Świętego Krzyża przy ul. Frenzla, gdzie udostępniona zostanie również krypta, w której spoczywają przedstawiciele znanych śląskich rodów: Domesów i Tiele-Wincklerów.

Podziemny schron i wystawa zabytkowych pojazdów z okresu PRL-u

Nie lada atrakcją będzie również możliwość zwiedzania podziemnego schronu, w którym prezentowana jest dla turystów robiąca ogromne wrażenie inscenizacja nalotu bombowego, a także wystawy z okresu II wojny światowej i nie tylko. W „Miechowicką Noc Muzeów” Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortlalicium” oraz ProFort Bytom przygotowali również wiele innych atrakcji, m.in. strzelnicę ASG, wystawę zabytkowych pojazdów Ludowego Wojska Polskiego, wystawy makiet i chodnika górniczego oraz mundurów i uzbrojenia z czasów II wojny światowej i po 1945 roku.

Organizatorem wydarzenia są: Gmina Bytom, Pałac w Miechowicach, Zespół Zabytkowej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach, ProFort Centrum, Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortlalicium” oraz Parafie pw. Bożego Ciała i Świętego Krzyża w Bytomiu - Miechowicach.

Zobacz szczegóły plan imprezy - Miechowicka Noc Muzeów - Strona 1 oraz Miechowicka Noc Muzeów - Strona 2

Prehistoryczna noc w Muzeum Górnośląskim

Jak co roku w „Noc Muzeów” włącza się także Muzeum Górnośląskie w Bytomiu /plac Jana III Sobieskiego/. W tym roku bytomska placówka przemieni się w prawdziwy Park Jurajski. W tę muzealną noc dla mieszkańców i turystów pracownicy muzeum przygotują prezentację najstarszych narzędzi krzemiennych, jedyne w Europie narzędzie wykonane z ciosa młodego mamuta, ale również fragment obozowiska paleolitycznego - rekonstrukcja paleniska oraz miejsce produkcji narzędzi krzemiennych.

Nie zabraknie także wykładów czy oprowadzań, podczas których poznamy m.in. zwierzyniec goszczący na bytomskich elewacjach, owady żyjące za czasów dinozaurów czyŚ „ptasie dinozaury”. Natomiast najmłodszych zapraszamy do wzięcia udziału w "DINOwarsztatach". W czasie zajęć każdy młody miłośnik dinozaurów zmieni swój strój w stylizację rodem z Parku Jurajskiego lub zaprojektuje własną torbę z motywami prehistorycznymi. Zapraszamy 13 maja od godziny 18.00 do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy pl. Jana III Sobieskiego.

Więcej informacji na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Muzeum Koksownictwa włącza się w Noc Muzeów

Po raz pierwszy w „Noc Muzeów” w naszym mieście włącza się Muzeum Koksownictwa w Bobrku. Z tej okazji Koksownia Bytom udostępni zwiedzającym budynek zabytkowej siłowni, w której będzie znajdować się w przyszłości Muzeum Koksownictwa, działające na razie online. To unikatowa okazja, aby na własne oczy zobaczyć miejsce, które tworzyło przemysłową historię Śląska.

Siłownia (elektrownia) dawnej Huty Bobrek, która cały czas służy Koksowni Bytom to niesamowita przemysłowa przestrzeń, w której czas zatrzymał się w latach 30. XX wieku. Docelowo, miejsce będzie jedną z głównych atrakcji Muzeum Koksownictwa, które w wersji wirtualnej działa od blisko roku z inicjatywy Koksowni Bytom, mecenasa projektu. Gmach siłowni dawnej Huty Bobrek to wyjątkowy zabytek na mapie Bytomia. Budynek siłowni, w którym znajdowała się elektrownia i szatnia o wymiarach 116 m na 24,5 m, powstał w dwóch etapach. Część południową zbudowano w 1900 roku, zaś północną około 1907 roku.

Noc Muzeów w Muzeum Koksownictwa w Bytomiu - Bobrku

Całość obiektu została wykonana w stylu neoromańskim. Fasada budynku jest dwukondygnacyjna. Jej górną część ozdobiono arkadami o zaostrzonych łukach. Budynek ze względu na wartość historyczną jako obiekt architektury przemysłowej został wpisany do rejestru zabytków 7 listopada 1984 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

Oprowadzanie po zabytkowej siłowni odbędzie się w dwóch grupach: o godzinie 18:00 i 19:00 a zwiedzanie potrwa około 45 minut. Na zwiedzanie obowiązują zapisy, które rozpoczną się 9 maja od godz. 8:00. Uwaga! Liczba zwiedzających ograniczona /maksymalnie po 15 osób na jedną grupę - decyduje kolejność zgłoszeń/. Więcej szczegółów w wydarzeniu na FB - Noc Muzeów w zabytkowej siłowni.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również