Wiadomości z Bytomia

Historia jednego budynku - zapomniany (czy nie zapomniany) Dom Kultury

  • Dodano: 2021-12-15 06:30, aktualizacja: 2021-12-15 09:26

W najbliższy czwartek 16 grudnia, o godz. 17:30, BECEK zaprasza na kolejną odsłonę cyklu kulturalno- historycznego HER i HIS - STORY II.

Spotkanie pt. "Historia jednego budynku - zapomniany (czy nie zapomniany) Dom Kultury", w formie przeciekawej rozmowy dotyczyć będzie historii budynku Domu Kultury po 1945 roku, dzisiaj znanego jako Bytomskie Centrum Kultury. W spotkaniu udział wezmą znawcy i pasjonaci architektury, literatury, Bytomia oraz oczywiście wydarzeń kulturalnych p. prof. Piotr Obrączka, p. Czesław Czerwiński oraz Dyrektor BECEKu p. Krystyna Jankowiak – Markwica. Na spotkanie w formie hybrydowej zaprasza się do sali ToTu, a także w czasie rzeczywistym przed ekrany komputerów na kanał YouTube BECEK Bytomskie Centrum Kultury.

Tematem nawiązuje się do ubiegłorocznego spotkania „Historia jednego budynku” w ramach projektu „Her i his - story”, podczas którego zaproszeni goście opowiadali historię niezwykłego na mapie Bytomia budynku, miejsca w którym od 1861 roku znajdował się gmach Bractwa Strzeleckiego, obecnie chce się kontynuować tą opowieść i przestawić historię budynku po 1945 roku. W okresie trwania II wojny światowej, zadomowiło się w nim wojsko i mieściły się warsztaty, w których naprawiano mundury wojskowe (zakłady krawieckie). Po zakończeniu wojny zaczął w nim działać Miejski Dom Kultury. Historia dzisiejszego gmachu BECEKU jest niezwykle barwna, rozłożona historycznie w czasie, korzystały z jego rozwiązań różne grupy społeczne. Pragnie się obok walorów architektonicznych budynku, przedstawić niezwykle ciekawą historię działalności kulturalnej miejsca. Spotkanie o tematyce historyczno-kulturalnej skierowane jest  do wszystkich grup wiekowych, uzupełnimy go o pokaz slajdów.

Organizatorem spotkania jest Liga Kobiet Nieobojętnych, współorganizatorem jest Bytomskie Centrum Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Gminy Bytom.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również