Wiadomości z Bytomia

Goście specjalni wydarzenia „Walki o Miechowice” spotkali się z mieszkańcami

  • Dodano: 2023-01-30 06:45, aktualizacja: 2023-01-29 16:53

W piątek, 27 stycznia w Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Miechowicach mieszkańcy oraz miłośnicy historii spotkali się z gośćmi specjalnymi inscenizacji historycznej - Lechem Dyblikiem oraz Henrykiem Gołębiewskim.

Przypomnijmy, że wydarzenie historyczne „Walki o Miechowice 1945” jak co roku odbywa się przez dwa dni. W piątek wieczorem 27 stycznia w ramach wydarzenia odbył się najpierw wykład poświęcony Tragedii Miechowickiej i walkom na Górnym Śląsku w styczniu 1945 roku, który przedstawił prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” Dariusz Pietrucha, zaś tuż po nim odbyło się spotkanie z gośćmi specjalnymi: Lechem Dyblikiem i Henrykiem Gołębiewskim, którzy nie tylko opowiedzieli o tym, co skłoniło ich do przyjazdu i udziału w inscenizacji historycznej „Walki o Miechowice 1945”, ale również opowiedzieli anegdoty związane z ich karierą aktorską, codziennym życiem, a także wspólnymi rolami w polskich serialach.

Warto dodać, że tuż po spotkaniu z gośćmi inscenizacji historycznej, podobnie jak w poprzednich latach specjalnych koncert dla mieszkańców zagrał Lech Dyblik.

Tragiczne wydarzenia, które próbowano wymazać z pamięci

Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkroczenia Armii Czerwonej na Śląsk w styczniu 1945 roku. Z rąk Sowietów w Miechowicach mogło zginąć nawet 380 osób. O zbrodni tej przez kilkadziesiąt lat, ze względu na panujący w Polsce ustrój komunistyczny, nie wolno było mówić. Dopiero zmiany ustrojowe w naszym kraju spowodowały, że prawda o sowieckiej masakrze ujrzała światło dzienne. Mimo ukrycia faktów przez kilkadziesiąt lat, pozostały wspomnienia osób, które przeżyły koszmar styczniowych dni 1945 roku w Miechowicach.

Powrót do tragicznych wspomnień wywoływało ból i cierpienie, a mimo to ze szczegółami świadkowie tamtych dni opowiadali o tym, nie tylko co przeżyli w trakcie walk o Górny Śląsk, ale głównie o zbrodniach, które towarzyszyły wkraczającym Sowietom do śląskich miast i wsi.

300 rekonstruktorów z 30 grup z Polski, Słowacji i Czech. A to nie wszystko!

Swój udział w inscenizacji historycznej Walki o Miechowice zapowiedziało 300 rekonstruktorów z 30 grup rekonstrukcji historycznej z Polski, Słowacji i czeskiego ChuchelnĄ. Do Bytomia przyjechali rekonstruktorzy praktycznie z całej Polski, między innymi z: Wrocławia, Poznania, Lublina, Krakowa, Łodzi, Przemyśla czy Rzeszowa. Warto dodać, że wydarzenie obsłużyło 70 osób odpowiedzialnych za obsługę techniczną. Tym samym jest to jedna z największych rekonstrukcji zorganizowanych na terenie zurbanizowanym w naszym kraju.

Ciekawostką związaną z tegoroczną rekonstrukcją jest zaangażowanie się w to jedno z największych w Polsce wydarzeń historycznych Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, placówki kulturalnej należącej do najważniejszych instytucji i atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego.

- Widowisko historyczne „Walki o Miechowice” to jedno z największych wydarzeń związanych z rekonstrukcją historyczną w naszym kraju. Miasto jak co roku włączyło się w organizację historycznej inscenizacji, podczas której mieszkańcy naszego miasta, ale również każdy kto interesuje się historią może na żywo zobaczyć rekonstrukcję tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce 78. lat temu między 25 a 28 stycznia 1945 roku w Miechowicach - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Organizatorem wydarzenia są: Stowarzyszenie Pro Fortalicium wspólnie z Miastem Bytom, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Muzeum Górnośląskim, zaś patronat medialny nad wydarzeniem objęło TVP Historia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również