Wiadomości z Bytomia

Fryzjer, kucharz i mechanik – bytomscy uczniowie wybierają zawody przyszłości

  • Dodano: 2024-10-21 07:30, aktualizacja: 2024-10-21 07:48

W piątek 18 października w siedzibie Cechu przy ul. Pułaskiego w Bytomiu odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia przyszłych rzemieślników oraz wręczenie odznaczeń i wyróżnień najlepszym uczniom klas III szkół ponadpodstawowych.

Uroczyste pasowanie przyszłych rzemieślników w Bytomiu

194 uczniów podpisało umowę z Cechem Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu na kształcenie w wybranym zawodzie rzemieślniczym. Tak spora liczba umów świadczy o tym, że zawody rzemieślnicze cieszą się nadal dużym zainteresowaniem, a młodzież chętnie kształci się, aby zdobyć dobry zawód.

Władze lokalne wspierają młodych rzemieślników

W uroczystości oprócz uczniów, którzy rozpoczynają naukę zawodu oraz członków Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości na czele z Cechmistrzem Cechu Antonim Wojciechowskim, wzięli udział również przedstawiciele władz Bytomia i Radzionkowa, dyrektorzy szkół branżowych z Bytomia i sąsiednich miast oraz członkowie Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, a także lokalni rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu.

Spotkanie było też okazją do uhonorowania pracowników młodocianych wyróżniających się wybitnymi zdolnościami i osiągnięciami na praktykach zawodowych. W tym roku dyplom otrzymali uczniowie III klasy Branżowej Szkoły I Stopnia:  Maja Wilk pracująca w Salonie Fryzjersko - Kosmetycznym „IMAGE” Krystyna Drohobycka, Edward Krajewski oraz Lidia Bandurka pracująca w Salonie Fryzjerskim „HAIR STYLE” z Bytomia Alena Więcławek.

Na zakończenie młodzi artyści z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu zaprezentowali swój repertuar.

Fryzjer najchętniej wybieranym zawodem wśród młodych

W tym roku Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości spisał 194 umów o pracę w celu przygotowania zawodowego z uczniami klas I w zawodach: kucharz, cukiernik, piekarz, mechanik pojazdów samochodowych, lakiernik pojazdów samochodowych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, sprzedawca, stolarz, ślusarz, kelner, elektryk, elektromechanik pojazdów samochodowych, magazynier logistyk, pracownik obsługi hotelowej, tapicer czy krawiec. Najwięcej umów spisanych zostało jednak w zawodzie fryzjera. W sumie liczba wszystkich pracowników młodocianych, z którymi aktualnie są spisane umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego to 674.

Prawie 200 zakładów rzemieślniczych

Bytomski Cech zrzesza ponad 180 zakładów rzemieślniczych w tym 147 szkolące w
zawodzie, gdzie jest spisywana umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego na czas nieokreślony. Umowa jest spisywana między pracodawcom a pracownikiem młodocianym i jego prawnym opiekunem za pośrednictwem Cechu, który ma nadzór nad praktyczną nauką zawodu. Nauka zwodu trwa 36 miesięcy i kończy się egzaminem czeladniczym lub przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną.

Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu to jedna z najważniejszych organizacji w naszym regionie. Aktywnie uczestniczy w życiu dwóch miast: Bytomia i Radzionkowa a także ościennych miast i nie tylko, jak również wspiera lokalnych przedsiębiorców, młodzież szkolną, ale także bierze udział w organizacji imprez i wydarzeń oraz akcji charytatywnych. 

Historia Cechu

To piekarze założyli pierwszy Cech Piekarzy i Cukierników tuż po II wojnie światowej. Jeszcze w 1945 roku w Bytomiu działało 9 branżowych cechów, a w połowie 1946 roku zrzeszały już 502 zakłady! Dzisiejszy kształt władze rzemieślnicze Cechu uzyskały w 1953 roku, kiedy powstał Cech Rzemiosł Różnych w Bytomiu, a jego siedziba znajdowała się do 1972 roku przy ul. Browarnianej 6, a następnie została w 1972 roku przeniesiona do wyremontowanego budynku przy ul. Pułaskiego, gdzie znajduje się do dziś.

Z każdym rokiem Cech Rzemiosł Różnych w Bytomiu rozwija się, kształci cały czas młodzież w różnych zawodach, a także do dzisiaj bierze udział w licznych uroczystościach związanych z rzemieślnictwem, ważnymi wydarzeniami w historii Bytomia. Organizuje liczne spotkania, pokazy i prezentacje z zaprzyjaźnionymi stowarzyszeniami, organizacjami, a także gminami i ich jednostkami.

Fryzjer, kucharz i mechanik – bytomscy uczniowie wybierają zawody przyszłości /fot. UM Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również