Wiadomości z Bytomia

Defibrylatory AED pojawią w miejskich instytucjach

  • Dodano: 2019-05-09 09:15

4 defibrylatory AED pojawią w miejskich instytucjach najczęściej odwiedzanych przez bytomian.

Na ten cel miasto przeznaczyło 20 tys. zł. Urządzenia zamontowane zostaną po tym, jak pracownicy Urzędu Miejskiego przejdą szkolenia z obsługi. 

Gdzie znajdą się defibrylatory w Bytomiu?

Defibrylatory będą w:

Defibrylatory w miejscach publicznych to konieczność

Trzeba bardzo głośno powtarzać, że od tego, czy udzielona jest komuś pomoc, zależy ludzkie życie i nie należy się tego obawiać. Potwierdzają to lekarze udzielający pomocy w zespołach ratownictwa medycznego. Jak mówią, sytuacja kiedy chory leży, a dookoła niego stoi wianuszek gapiów, to codzienność. Niewiele osób decyduje się na podjęcie akcji resuscytacyjnej, a to błąd. Ludzie ciągle jeszcze boją się udzielania pierwszej pomocy, bo nie potrafią tego robić. 

Tymczasem defibrylator AED to urządzenie, które samo instruuje, co należy zrobić. Jest bardzo proste w obsłudze. Użyty w pierwszych 5 minutach po zatrzymaniu krążenia w znaczny sposób poprawia przeżywalność u osób w trakcie nagłego zatrzymania krążenia. Automatycznie określa rytm serca u osoby bez pulsu i jeśli rozpozna go jako migotanie komór, użyje impulsu elektrycznego by przełączyć serce w miarowy rytm zatokowy. 

Jak używać defibrylatora?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy pacjent jest przytomny i oddycha. Następnie trzeba rozpocząć uciskanie klatki piersiowej i sztuczne oddychanie w stosunku 30:2. Chociaż można też wykonywać sam masaż, bez wdechów. Do momentu przyklejenia elektrod do ciała pacjenta, nie należy przerywać uciskania klatki piersiowej. 

Ważne - po włączeniu urządzenia trzeba głośno powiedzieć "proszę się odsunąć" i sprawdzić, czy nikt nie dotyka ciała pacjenta! 

W tym czasie maszyna wykona analizę rytmu, a następnie wskaże odpowiednie postępowanie. Komenda „nie do defibrylacji”, oznacza to, że pacjent ma tętno, odzyskał je lub rytm jego serca należy do takich, w których defibrylacja nie pomaga. Polecenie "wykonaj defibrylację" oznacza, że należy sprawdzić ponownie czy nikt nie dotyka pacjenta i powiedzieć "uwaga, wyładowanie”, po czym trzeba nacisnąć guzik na defibrylatorze. Od razu po wyładowaniu należy kontynuować masaż serca, aż do przyjazdu karetki pogotowia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również