Wiadomości z Bytomia

Czy dzięki przebojowi Sławomira Bytom zyska na popularności? 

 • Dodano: 2020-08-07 06:45, aktualizacja: 2020-08-07 07:03

Nowa piosenka Sławomira, pretendująca do bycia gorącym hitem lata 2020 roku, już teraz bije rekordy popularności. Czy utwór okaże się na tyle chwytliwy, że wyprze z pamięci słowa “Miłość, miłość w Zakopanem”? I czy Polacy zwrócą uwagę na pojawiające się w tekście piosenki nazwy miast - Radom i Bytom? 

Kilka słów o artyście

Sławomir Paweł Zapała, artysta i konferansjer, znany milionom Polaków jako Sławomir zdobył swoją popularność dzięki przebojowi Miłość w Zakopanem. Wystarczył jeden utwór, aby ludzie nie tylko usłyszeli o Sławomirze, ale także pokochali go i zaczęli opisywać fenomen jego twórczości. I choć nie wszyscy od razu stali się jego fanami, to nie można odmówić artyście umiejętności tworzenia muzyki, która wpada w ucho i tekstów, których nie można przestać cytować. 

Przebój Weselny Pyton został napisany i zagrany w ten sam sposób - melodia i tekst nie dają o sobie zapomnieć, a klimat idealnie wpasowuje się w wakacyjny nastrój. Pełna żartów i dosłownych rymów piosenka zawiera odniesienie do miasta Górnego Śląska - Bytomia. 

Z czego słynie Bytom?

Przede wszystkim Bytom jest jednym z najstarszych miast położonych na Górnym Śląsku. Architektura miasta jest zdominowana przez XIX-wieczne kamienice łączące styl secesyjny, modernistyczny i ekspresjonistyczny, które zachwycają nie tylko mieszkańców Bytomia, ale także osoby przyjezdne. Poza wartymi odwiedzenia zabytkami, takimi jak: parki miejskie, cmentarz żydowski, piwnice domu Gorywodów, Kościół Świętego Ducha, wieża ciśnień, miasto oferuje wiele atrakcji z zakresu kultury i rozrywki. Dostęp do wielu placówek kulturalnych - Opery Śląskiej, Teatru Tańca i Ruchu Rozbark czy Śląskiej Galerii Sztuki, jest gwarancją miło i produktywnie spędzonego czasu. Dodatkowym atutem jest położenie Bytomia względem innych, większych miast - Katowic, Gliwic, Zabrza i innych. 

Bytom nie przyciąga setek turystów w okresie sezonowym, ale podczas pobytu na Śląsku warto odwiedzić to miasto i zobaczyć, jak wygląda urokliwy Bytom z piosenki Sławomira. 

Weselny Pyton

Z całą pewnością miasta Bytom i Radom w hicie Sławomira pojawiły się dlatego, że rymują się z tytułowym pytonem. Niemniej jednak jest to PR dla obu tych miast - nazwy pojawiają w refrenie, który zna znacznie więcej osób w porównaniu z pozostałymi zwrotkami utworu. Słowa powtórzone wiele razy być może skłonią niektórych słuchaczy do odwiedzenia Bytomia, który już niebawem będzie znany nie tylko z tego, że jest najstarszym miastem Górnego Śląska, ale także z jego “udziału” w Weselnym Pytonie Sławomira. 

A mieszkańcy Bytomia powinni cieszyć się, że znana i lubiana gwiazda rock polo dostrzegła potencjał tego miasta i postanowiła użyć go w swojej piosence. 


Źródło: Judyta Cyganek

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • kajus44

  Odpowiadając na pytanie "Z czego słynie Bytom?" - z patologii. Nie ma za co.

 • Ona

  Okropny burak jego żona beztalencie i wygląda jak Trynkiewicz muzyka kicz nad kicze porazka

 • Hendrix

  Ja polecam pokazać zdjęcia rozsypujących się resztek starych Bytom skich murów miejskich! Nikt nic nie robi! Gdzie jest konserwator zabytków!?Niedługo nie będzie nawet czego zbierać!

 • Pani z dzielnicy Bytomia

  Żenada!!! To nawet pod żaden gatunek muzyki nie podchodzi a raczej pod ten bełkot pijacki.Kabarety lepiej wypadają !!!

  • Pani z dzielnicy Bytomia
   2020-08-08 09:02
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Lubie Bytom i się nie pytom

  Żałosne daremne tandetne

  • Lubie Bytom i się nie pytom
   2020-08-07 18:16
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Bytomianka z wyboru

  Sztuka dziennikarska, sztuka komponowania tekstów... Swój swego pozna. Szanowni Państwo, zwłaszcza Bytomianie, uczcijmy to minutą wrzasku. Panie Redaktorze, Panu proponuję dłuższą chwilę milczenia, tak na refleksję. Nie przed, nie po. Zamiast wypisywania takich kocopołów.

 • Bytomianka

  Bytom budował cała Polskę dzięki górnictwu Teraz inni powinni przywrócić świetność Bytomia, który niewątpliwie ma bogatą historię!!!

 • Bytomianka

  Bytom prawa miejskie otrzymał w 1254r i jest o 4 lata starszy od Krakowa. Bardzo mnie boli, że strasznie podpada to miasto.

 • Łukasz

  Zgadzam się z przedmowca. Panie Zapala jesteś pan twórcą tandety,a pański image jest adekwatny do poziomu "twórczości".

 • andrey

  Dla Bytomia już nie ma ratunku

 • Sid

  Serio?Sławomir powinien zostać honorowym obywatelem miasta za ten wspaniały utwór :](Sarkazm)Rock polo?! ROTFL!Widać, że niektórym nadmiar słońca nie służy.Cieszmy się i radujmy bo jakaś celebrycka szuja zrymowała Bytom z pytonem...Ręce opadają.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.