Wiadomości z Bytomia

Ciepłe Mieszkanie - ruszył nabór wniosków o dofinansowanie

  • Dodano: 2023-02-14 06:45, aktualizacja: 2023-02-13 18:22

Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie. Mogą z niego skorzystać właściciele lokali mieszkalnych z Bytomia, którzy planują wymianę starego, nieekologicznego ogrzewania.  Z programu będzie mogło skorzystać pół tysiąca chętnych, a łączna kwota dofinansowania to prawie 12 mln zł.

Program Ciepłe Mieszkanie będzie wspierać montaż: kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła powietrze/powietrze albo podłączenie lokalu do nitki ciepłowniczej.

Dodatkowo możliwe będzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kosztem kwalifikowanym w programie będzie także przygotowanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia.

Ciepłe Mieszkanie - ruszył nabór wniosków o dofinansowanie

Należy pamiętać, że aby skorzystać z programu należy w pierwszej kolejności złożyć wniosek i podpisać umowę z gminą. Dopiero wtedy można przystąpić do realizowania inwestycji.

- W programie Ciepłe Mieszkanie najważniejsza jest wymiana starego, nieekologicznego źródła ciepła na nowe. Mieszkańcy często pytają czy mogą w ramach tego projektu wymienić okna. Owszem, mogą, pod warunkiem, że w pierwszej kolejności pozbędą się starego pieca - mówi Cezary Olchawa, ekodoradca.

Kto może skorzystać z dotacji

Beneficjentem programu może być osoba fizyczna posiadająca tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym na terenie gminy Bytom.

Dotacja może być udzielona na wymianę źródła ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalu mieszkalnym znajdującym się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym pod warunkiem, że: w lokalu mieszkalnym nie jest prowadzona działalność gospodarcza na powierzchni całkowitej przekraczającej 30% lokalu mieszkalnego.
Progi dochodowe

W programie „Ciepłe Mieszkanie” przewidziane są trzy poziomy dofinansowania.

- To, do którego z nich się zakwalifikujemy, zależy od wysokości naszych dochodów. W przypadku podstawowego poziomu dofinansowania decydujący jest dochód wykazany na ostatnim rozliczeniu PIT jako podstawa opodatkowania. W podwyższonym i najwyższym poziomie dofinansowania decydujące są dochody przypadające na jednego członka gospodarstwa domowego - mówi ekodoradca.

Poziom podstawowy - roczne dochody nie przekraczają kwoty 120 tys. zł.

Intensywność dofinansowania wyniesie w takim przypadku:

  • Do 35% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 17,5 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

Poziom podwyższony - dochody na osobę w gospodarstwie domowym nie przekraczają.

  • 1 673 zł w gospodarstwie wieloosobowym
  • 2 342 w gospodarstwie jednoosobowym

Intensywność dofinansowania wyniesie w takim przypadku:

  • Do 65% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 26,9 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin

Poziom najwyższy - dochody na osobę w gospodarstwie domowym nie przekraczają.

  • 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym
  • 1 260 zł w gospodarstwie jednoosobowym
  • lub jest ustalone prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńcze

Intensywność dofinansowania wyniesie do 95% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 39,9 tys. zł.

Więcej informacji pod numerami telefonów: 32 786 81 39, 572 326 471, e-mail: ekodoradca@um.bytom.pl. Wnioski o dofinansowanie oraz niezbędne dokumenty dostępne są na dedykowanej stronie internetowej [LINK].

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również