Już po raz piąty w naszym mieście wręczone zostaną stypendia Prezydenta Bytomia z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Trafią one do dziesięciu twórców działających w takich obszarach, jak: literatura, sztuki wizualne, intermedia, projekty interdyscyplinarne, upowszechnianie kultury, taniec i muzyka. Na ten cel przeznaczone będzie 96 tys. zł z budżetu gminy.
Przyznane stypendia kulturalne
Powieść historyczna o Bytomiu
W dziedzinie literatury stypendium otrzymała Maria Kocot. „Maska”, czyli powieść historyczna będąca literackim pomnikiem historii Bytomia z XX wieku, to projekt zaproponowany przez przyszłoroczną stypendystkę.
Monografia o bytomskim życiu studenckim
W tej samej kategorii stypendium przyznane zostało Marcinowi Hałasiowi, który napisze monografię „Z Pyrlikiem i Wiatykiem. Historia studenckiego życia kulturalnego w Bytomiu” oraz przygotuje do druku tom wierszy „Okolice placu Rokoko. Wiersze bytomskie”.
Nowy album hiphopowy z teledyskami
W dziedzinie muzyki stypendium otrzymał Michał Krzemień. „Projekt Bahama” – to hiphopowy album muzyczny. Projekt stypendialny będzie polegał na nagraniu materiału w studio nagrań, na płycie znajdzie się 11 utworów muzycznych. Do części z nich zostaną stworzone teledyski.
Nowatorskie warsztaty taneczne
W dziedzinie taniec stypendium zostało przyznane Wojciechowi Rybickiemu, który przeprowadzi serię warsztatów ruchowych, które mają na celu wprowadzenie nowatorskiej, postbaletowej metodologii.
Warsztaty akwarelowe w Bytomiu
W dziedzinie sztuki wizualne stypendium otrzymała Magdalena Śliwińska, której projekt stypendialny będzie polegał na przeprowadzeniu cyklu warsztatów „Bytom w akwareli” zwieńczonych wernisażem.
Ruchoma galeria sztuki w Bytomiu
Kolejnym stypendystą został Michał Rejner. Moving Art. Gallery to innowacyjny projekt, którego celem jest popularyzacja kultury oraz promocja miasta Bytom. To ruchoma galeria sztuki, zbudowana na bazie zabytkowego pojazdu marki Żuk, która łączy historię z nowoczesnością sztuki współczesnej.
Dokumentacja kapliczek Bytomia w nowoczesnej formie
Alicja Kowalska otrzymała stypendium w dziedzinie intermedia, projekty interdyscyplinarne i z wykorzystaniem nowych technologii. Przy Drodze. Kapliczki Bytomia – to projekt polegający na stworzeniu dokumentacji kapliczek w Bytomiu, uwzględniającej ich szczegółowy opis, zawierający charakterystykę oraz historię obiektu oraz szczegółową dokumentację fotograficzną i model 3D.
Malarska wizja Bytomia w 24 obrazach
W dziedzinie sztuki wizualne stypendium przyznane zostało Hannie Kaliczek. Jej Bytom – portret podwójny to projekt, który zakłada stworzenie cyklu 24 obrazów tematycznie związanych z Bytomiem. Zwieńczeniem projektu będzie wystawa, która pozwoli zainteresowanym zapoznać się z efektami stypendium.
Monografia o artystycznych poszukiwaniach w Bytomiu
Aleksandra Herisz otrzymała stypendium w dziedzinie upowszechnianie kultury. „Moja Bytomska trzydziestka” to projekt polegający na zebraniu materiałów do książki artystycznej – monografii prezentującej poszukiwania artystyczne, animacyjne i edukacyjne w ostatnich 30 latach.
Przewodnik po bytomskich kamienicach ceramicznych
Teresie Ebis przyznane zostało stypendium w dziedzinie literatura. Stypendystka zrealizuje projekt pn. „Bytom ceramiczny – przewodnik po okładzinach ceramicznych w bytomskich kamienicach”.