Wiadomości z Bytomia

Zagłosuj na mural, który ozdobi ścianę w Stroszku!

  • Dodano: 2025-04-28 10:00

Prawie 40 projektów murali stworzonych przez 30 artystów – amatorów i profesjonalistów z całej Polski, zostało nadesłanych w ramach konkursu na stworzenie projektu muralu, który ozdobi ścianę budynku Szkoły Podstawowej nr 37 przy ul. Tysiąclecia 7 w Stroszku.

Zwycięży jedna z trzech prac

Do drugiego etapu konkursu jurorzy zakwalifikowali trzy prace. O tym, która z nich zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta, zdecydują mieszkańcy i mieszkanki w internetowym głosowaniu.

Przypomnijmy, że konkurs na najlepszy ekomural jest elementem unijnego projektu Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom, w ramach którego mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej w Bytomiu mogą zainstalować w swoich domach  m.in. panele fotowoltaiczne, powietrzne pompy ciepła, magazyny energii elektrycznej oraz systemy zarządzania energią.

Tematyka związana była z odnawialnymi źródłami energii 

Wśród zgłoszonych prac znalazły się m. in. te nawiązujące do przemysłowego dziedzictwa miasta, jego zielonych przestrzeni oraz symboliki związanej z ekologią. Zgodnie z regulaminem, pod głosowanie internautów trafiły tylko trzy najlepsze prace.

Projekty wyłonione przez jury

  • Dawid Celek „Oddech miasta”
  • Damian Toczyłowski „Myśl zielono”
  • Zuzanna Podlewska „Eko-Bytom”

Miasto, natura i zielona przyszłość

Wśród finałowych prac znalazł się Oddech miasta – mural przedstawiający dziewczynkę z dmuchawcem na tle panoramy miasta. Graficzny przekaz wykreowany przez Dawida Celka jest beztroski, pełen koloru i inspiracji płynących z potrzeby bycia bliżej natury. Jak zaznacza autor projekt przedstawia wizję czystego miasta, a wyrastająca z komina zieleń jest metaforą zmiany starych przyzwyczajeń i technologii.

Kolejną propozycją jest praca Damiana Toczyłowskiego Myśl zielono, który zaproponował projekt w stylu komiksowym, gdzie daszek w czapce pełni funkcję paneli fotowoltaicznych, a wiatraczek na czapce zmienia się w turbinę wiatrową. Jak mówi twórca projektu mural stanowi świetny punkt wyjścia do rozmów o ochronie środowiska, zrównoważonym rozwoju i konieczności podejmowania działań na rzecz naszej planety.

Z kolei Eko-Bytom to praca Zuzanny Podlewskiej, która przygotowała symboliczny mural przedstawiający miasto zamknięte w unoszącej się bańce mydlanej. Wewnątrz bańki tętni życie zielonego miasta – z domami pokrytymi panelami słonecznymi, drzewami, ogrodami i infrastrukturą przyjazną środowisku.


Internetowe głosowanie potrwa do 8 maja do 15.00. O tym, który z wybranych przez jury projektów murali powstanie na ścianie szkoły przy ul. Tysiąclecia 7, zadecydują mieszkańcy w internetowym głosowaniu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również