Wiadomości z Bytomia

Bytom: Rusztowania przy EC Szombierki. Grupa Arche zaczyna remont wieży wodno-zegarowej

  • Dodano: 2023-05-15 07:00, aktualizacja: 2023-05-14 16:44

Ta wiadomość z pewnością ucieszy wszystkich miłośników postindustrialnych zabytków w Bytomiu. Przy EC Szombierki stanęły pierwsze rusztowania i zgodnie z zapowiedziami nowego właściciela obiektu - Grupy Arche, rozpoczęły się prace związane z wymianą poszycia i części konstrukcji dachu wieży wodno-zegarowej.

Rozpoczynający się remont wieży wodno-zegarowej potrwa około 2-3 miesiące a wszystkie prace są prowadzone w uzgodnieniu ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który jeszcze na poprzedniego właściciela EC Szombierki nałożył obowiązek przeprowadzenia niezbędnych prac związanych z zabezpieczeniem dachu wieży zegarowej, maszynowni, pompowni, kotłowni. Trzymam kciuki za inwestora - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Prace pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

EC Szombierki to jeden z najważniejszych postindustrialnych zabytków nie tylko w Bytomiu, ale również w całym kraju. Jest on pod ścisłą ochroną konserwatorską a wszystkie prace, które właśnie rozpoczęły się na wieży wodno-zegarowej zabytku wymagały zgody Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nowy właściciel obiektu - Grupa Arche - zanim uzyskał niezbędne pozwolenia na rozpoczęcie prac, przygotował w październiku 2022 roku projekt budowlany oraz dokumentację projektową pokrycia dachowego wieży zegarowej, które zostały zaakceptowane przez konserwatora.

Zgodnie z projektem wymienione zostanie poszycie i część konstrukcji dachu wieży wodno-zegarowej, w tym uszkodzone elementy więźby dachu.

Nowy właściciel chce odmienić oblicze EC Szombierki

Zakupiona przez Grupę Arche w 2022 roku Elektrociepłownia Szombierki po rewitalizacji ma zyskać nowe funkcje: edukacyjną, kulturalną, hotelową i gastronomiczną. EC Szombierki miałaby stać się siedzibą dla innowacyjnej uczelni zajmującej się m.in. działaniami kreatywnymi i projektowaniem społecznym. Oprócz tego, w obiekcie mogłyby być realizowane działania kulturalne, m.in. koncerty, widowiska czy targi. Grupa Arche planuje również w EC Szombierki realizację funkcji hotelowych oraz gastronomicznych. Jak zapewnia prezes Grupy Arche - EC Szombierki ma pozostać obiektem ogólnodostępnym, w którym każdy będzie mógł poznać historię katedry industrialu.

Ponad stuletni zabytek

Elektrociepłownia Szombierki została oddana do użytku 29 listopada 1920 roku. Wówczas nosiła nazwę „Kraftwerk Oberschlesien" (Elektrownia Górnośląska). Pierwotnie w budynku miała być fabryka prochu, jednak później zdecydowano, że w gmachu powstanie elektrociepłownia.

Jej lokalizacja była nieprzypadkowa - elektrownia powstała w sąsiedztwie trzech kopalń („Bobrek", „Centrum" i „Szombierki") oraz huty Bobrek. Kopalnie dostarczały elektrowni węgiel, natomiast elektrownia dostarczała prąd, przede wszystkim do huty. Przez wiele lat EC Szombierki dostarczała prąd oraz ciepło do pobliskich kopalń i osiedli. Z czasem jednak produkcja malała aż całkowicie wygasła. Po elektrociepłowni pozostał budynek, którego trzy kominy górują nad miastem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również