Wiadomości z Bytomia

Radni poparli współpracę na rzecz ratowania EC Szombierki

  • Dodano: 2021-09-07 09:30

Podczas zwołanej w trybie nadzwyczajnym sesji Rady Miejskiej, bytomscy rajcowie podjęli 3 września uchwałę intencyjną w sprawie poparcia współpracy Miasta Bytomia z Województwem Śląskim w celu przejęcia Elektrociepłowni Szombierki.

Na zaproszenie władz miasta do Bytomia przyjechał marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, który w swoim przemówieniu podkreślał konieczność przejęcia EC Szobierki z rąk właściciela, który nie jest w stanie zapewnić obiektowi należytej ochrony.

- Naszą powinnością jest, by wspólnymi siłami zawalczyć o ten wspaniały postindustrialny obiekt. Na  zachodzie takie budowle przeżywają renesans, stają się magnesem przyciągającym turystów. To gigantyczny obiekt wymagający gigantycznych nakładów, ale jestem przekonany, że wspólnymi siłami będziemy w stanie stworzyć taki mechanizm finansowania, by  etapami za 5-10 lat dać obiektowi nowe życie - mówi Marszałek Województwa Jakub Chełstowski.

Marszałek Województwa zapowiedział, że po podjęciu uchwały przez bytomskich rajców, powołany zostanie zespół złożony z przedstawicieli władz miejskich i wojewódzkich, którzy będą pracować nad przejęciem EC Szombierki.  

- Nie ma dnia, żeby ktoś nie pytał o sytuację EC Szombierki. Nie ma dnia, by ktoś nie podsuwał pomysłów na zagospodarowanie obiektu. To jednak kwestia na przyszłość, bo przed nami duża praca do wykonania związana ze strukturą własności tego obiektu. Czeka nas niełatwe wyzwanie, ale jestem przekonany, że dzięki zaangażowaniu i wsparciu tak wielu ludzi, którym zależy na uratowaniu katedry industrialu, osiągniemy cel - mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Obradom towarzyszyła prezentacja historii zabytkowego obiektu, którą przybliżył zastępca prezydenta Michał Bieda.

- Wiem, ze serce wszystkich jest po stronie EC Szombierki i jego ratowania, lecz trzeba mieć pełną świadomość, że dla miasta i województwa jest to olbrzymie wyzwanie, bo mówimy tu o kosztach rzędu setek milionów złotych na remont, a następnie na utrzymanie obiektu. Wiemy też, że przejęcie EC jest jedyną szansą na jej ratunek  - mówił wiceprezydent Michał Bieda.

Słowa uznania dla działań miasta i województwa na rzecz EC Szombierki wyraził radny Maciej Bartków. - Mam nadzieję, że przyjęcie tej uchwały będzie kolejnym krokiem w kierunku sanacji tego miejsca. Mam też nadzieję, że księga EC Szombierki nie jest jeszcze zamknięta i wspólnie dopiszemy tam jeszcze niejeden rozdział - mówił radny klubu PiS Maciej Bartków.

Swoje stanowisko zaprezentował też radny Michał Staniszewski reprezentujący klub Koalicji Obywatelskiej

- Z dużym optymizmem i radością przyjęliśmy informację, że ponad podziałami prowadzone są rozmowy o przyszłości EC Szombierki. Stan tego obiektu jest fatalny i trzeba szybko działać,  by go zabezpieczyć. Pamiętajmy jednak o tym, by stworzyć dla obiektu taki projekt, by był dobrą wizytówką miasta. EC Szombierki zasługuje na dużo więcej niż teatr 3D.

Za podjęciem uchwały intencyjnej w sprawie poparcia współpracy Miasta Bytomia z Województwem Śląskim w celu przejęcia Elektrociepłowni Szombierki zagłosowało 23 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu.

Komentarze (1)    dodaj »

  • żymła z bajlagom

    bjercie sie wartko za robota i za remont!!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również