Wiadomości z Bytomia

Bytom: Natura miasta. Przed nami 16. Otwarta Konferencja Ekologiczna

  • Dodano: 2023-05-17 13:00

Już po raz kolejny w Teatrze Rozbark odbędzie się Otwarta Konferencja Ekologiczna. Mottem tegorocznej edycji jest Natura miasta, dlatego nie zabraknie tematów związanych z przyrodą naszego regionu, która właśnie tu, na terenach przekształconych przez człowieka jak nigdzie indziej, pokazuje swoją siłę. 26 maja od 9.00 do 14.00, oprócz wykładów, które przygotują eksperci z zakresu ochrony środowiska, socjologii i edukacji ekologicznej, odbędą się m.in. ekotargi, plener malarski, warsztaty pszczelarskie i wiele innych.

Celem naszej konferencji jest pokazanie uczestnikom, jak ważną rolę odgrywa przyroda w mieście i jak wpływa na nasze życie. Zaprosiliśmy przyrodników, architektów krajobrazu, socjologów i edukatorów, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą - mówi Teresa Bryś-Szczygieł, prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia”.

Wykłady i wystawy

W programie wydarzenia znalazły się wykłady ekspertów, m.in. dr hab. prof. Magdaleny Szpunar, która zaprezentuje wykład „Nieobecność roślin w humanistyce. O potrzebie Plant Studies, symbolice drzew i lasu oraz ich terapeutycznych właściwościach”, a także prof. dr hab. Adama Rostańskiego, który przedstawi formy prawne ochrony przyrody w Bytomiu. Z kolei o wyzwaniach socjologicznych w kontekście miasta przyjaznego ludziom opowie dr hab. Sławomira Kamińska-Berezowska.

Czym jest czwarta przyroda

Czwarta przyroda - termin ukuty przez niemieckiego naukowca prof. Ingo Kowarika oznaczający roślinność rozwijającą się samoistnie, w sposób niekontrolowany, bez ingerencji człowieka na opuszczonych, nawet najbardziej zniszczonych terenach.

To także tytuł książki Kaspra Jakubowskiego z krakowskiej Fundacji Dzieci w Naturę, który podczas konferencji przedstawi wykład „Nieużytki, sukcesja i piękno czwartej przyrody”. Temat szczególnie aktualny w odniesieniu do ostatnich doniesień w sprawie planów ingerencji w Żabie Doły.

Tropiciele przyrody

Tego dnia na dzieci i młodzież czekają  ciekawe warsztaty i spotkania, w tym z przyrodnikiem i fotografem przyrody Arkadiuszem Makowskim, który opowie o życiu w Dolinie Górnej Bytomki. Z kolei wyprawę po byłej kopalni KWK Rozbark poprowadzi miłośnik tradycji rozbarskiej Zdzisław Grębowski.

Edukatorzy firmy FCC Polska Sp. z o.o., którzy oprowadzą zainteresowanych po Recyklingowej Ścieżce Edukacyjnej, na której dowiedzą się, ile razy można poddać recyklingowi tworzywa sztuczne, co to jest RDF, z ilu butelek PET można wyprodukować polar.

Eko-artystyczne warsztaty dla dzieci i młodzieży

Wśród imprez towarzyszących nie zabraknie Sztandu Rozmajtości, gier i zabaw dla dzieci, pleneru malarskiego, a także eko-artystycznych warsztatów dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Stowarzyszenie Spełniamy Dziecięce Marzenia. Na interaktywnym stoisku Pszczoła w mieście, pszczelarze przybliżać będą ciekawostki z życia pszczół i pszczelarskiego fachu.

Wstęp jest wolny, lecz na część wydarzeń obowiązują zapisy. Konferencja odbędzie się pod honorowym patronatem Mariusza Wołosza Prezydenta Miasta Bytomia oraz Gabriela Tobora Burmistrza Miasta Radzionkowa, a jej organizatorami jest Urząd Miejski w Bytomiu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia”.

konferencja ekologiczna

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również