Twórcza ekspresja, wyobraźnia i Bytom. A to wszystko na niewielkich rozmiarów 69 ceramicznych kafelkach, które wpłynęły na Ogólnopolski Konkurs Ceramiczny Kolorowy Bytom, zorganizowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Bytomiu z okazji 770-lecia nadania naszemu miastu praw miejskich.
Bytom w oczach artystów z całej Polski
We wtorek, 19 listopada, poznaliśmy autorów najpiękniejszych prac.
Konkurs Kolorowy Bytom. Kafel odzwierciedlający piękno i historię miasta, był adresowany do uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, domów pomocy społecznej i innych placówek działających na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.
– Zainteresowanie konkursem przerosło nasze oczekiwania, bo zgłosili się utalentowani uczestnicy i uczestniczki z całego kraju. Łącznie na konkurs wpłynęło prawie 70 prac i absolutnie każda z nich jest dowodem na to, jak różnorodne może być spojrzenie na Bytom – mówi Anna Dziąsko, przewodnicząca Zarządu Koła PSONI w Bytomiu.
Ceramiczna opowieść o mieście
Ceramiczne kafle tylko odzwierciedlą kolor i życie miasta, ale nawiązują do jego bogatej historii. Twórcom tych cudeniek nie brakowało inspiracji. Przy doborze tematyki kafla sięgali nie tylko po zabytkową architekturę i jej detale, ale też po bytomski postindustrial, miejsca cenne przyrodniczo, a nawet postaci z legend.
– Każda ze zgłoszonych prac to małe, wypalone w piecu odkrycie Bytomia na nowo, unikalna opowieść tworząca barwny obraz miasta. Mamy już pomysły co z nimi zrobić, by cieszyły oczy bytomian, ale o tym za chwilę – uśmiecha się Anna Dziąsko.
Pod wrażliwym okiem jury
Prace ocenione zostały przez jury, w którego skład weszli: dr Małgorzata Szram – Lipka – doktor w dziedzinie sztuk pięknych, artystka wizualna, która w swojej twórczości łączy materię ceramiczną z grafiką, Magdalena Kopiczko – instruktorka zajęć artystycznych, ceramik, zajmująca się technologią ceramiki wykorzystując różne sposoby jej wypału oraz Dominika Dąbrowska –Kopeć – artystka z pracowni Trzykąty w Zabrzu.
Nagrodzone prace
I miejsce zdobyła Alicja Wawrzyńczak z WTZ PSONI w Zgierzu, która zaprezentowała pracę pt. Kolejką wzdłuż kominów Bytomia. Znajdziemy tu kilka charakterystycznych dla bytomskiego krajobrazu elementów, jak np. wieżę zegarową EC Szombierki czy herb miasta.
II miejscem nagrodzony został kafel Szymona Banasika z WTZ w Jastrzębiu Zdroju, którego „Byt” „Om” Pozytywne wibracje zachwycił jury. Ex aequo nagrodzona została praca Justyny Zawackiej z WTZ PSONI Koło w Dobrym Mieście pt. Szyb górniczy w kolorze.
III miejsce zdobyła praca Ratusz w kolorze Barbary Święconek z WTZ PSONI w Dobrym Mieście. Wyróżnienie trafiło do Marcina Nykazy z WTZ Perła PSONI Koło w Szczawnicy, który w ciekawy sposób pokazał linię nr 38.