Oratorium „Bytom770” w dedykacji dla miasta od Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, uroczystości miejskie, turniej piłki wodnej, turniej strzelecki oraz bieg niepodległości. Tak w naszym mieście mieszkańcy będą obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Imprezy związane z jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski zaplanowano w naszym mieście od 7 do 11 listopada.
Główne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości
W poniedziałek 11 listopada po raz kolejny będziemy obchodzić w całym kraju Narodowy Dzień Niepodległości. W Bytomiu obchody rozpoczną się 11 listopada o godzinie 11:30 złożeniem kwiatów pod tablicą „Solidarności” przy ul. Pułaskiego 9, z kolei o 12:00 w kościele pw. św. Jacka przy ul. Matejki 1 odbędzie się msza święta za Ojczyznę, po której godz. 13:25 pod pomnikiem Wolności przy ul. Piłsudskiego odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, pocztów sztandarowych oraz uczestników uroczystości i mieszkańców miasta, a także Orkiestry Wojskowej z Bytomia.
Wydarzenia towarzyszące świętu 11 listopada
Obchodom 11 listopada, podobnie jak w latach poprzednich, będą towarzyszyły również inne imprezy organizowane na terenie naszego miasta.
Pierwszą imprezą towarzyszącą będzie Szkolny Bieg Niepodległości organizowany 7 listopada o 12:00 przez Szkołę Podstawową nr 46 w Bytomiu start i meta przy Szkole Podstawowej nr 46, ul. Prusa 10. Z kolei o 18:00 zapraszamy do Bytomskiego Centrum Kultury plac Karin Stanek 1 na Oratorium „Bytom770” w dedykacji dla miasta od Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Wydarzenie poprzedzi uroczystość wręczenia Medali Miasta Bytomia.
Kolejnym wydarzeniem związanym z tegorocznymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości będzie Międzynarodowy Turniej Piłki Wodnej o Puchar Niepodległości, który odbędzie się między 8 a 10 listopada na Pływalni Krytej przy ul. Parkowej 1.
Z kolei 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy o godz. 11:11 na coroczny Bieg Niepodległości. Wydarzenie rozpocznie się jednak o godz. 11:00 wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Do udziału we wspólnym odśpiewaniu hymnu Polski oraz biegu zapraszamy nie tylko miłośników biegania, ale każdego kto chce spróbować swoich sił na dystansie 5 km alejkami Parku im. hm. Franciszka Kachla. Organizatorem wydarzenia będzie Stowarzyszenie Miechowicka Grupa Biegowa oraz Stowarzyszenie Mybytomianie.
O 10:49 zapraszamy także na Mini Bieg Niepodległości dzieci i młodzieży na dystansie 500 metrów, który również odbędzie się w Parku Kachla.
Harmonogram wydarzeń
7 listopada
12.00 - Szkolny Bieg Niepodległości organizowany przez Szkołę Podstawową nr 46 w Bytomiu;
18.00 - Oratorium „Bytom770” w dedykacji dla miasta od Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Wydarzenie poprzedzi uroczystość wręczenia Medali Miasta Bytomia - Bytomskie Centrum Kultury, Sala ToTu plac Karin Stanek 1 – bilety w cenie 10 zł;
8-10 listopada
XXV Międzynarodowy Turniej Piłki Wodnej o Puchar Niepodległości - Pływalnia Kryta, ul. Parkowa 1
9 listopada
10:00 – Strzelanie Obywatelskie z okazji Święta Niepodległości 11 listopada oraz 770 rocznicy lokacji Bytomia - strzelnica Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektronicznych w Bytomiu (Plac Jana III Sobieskiego 1 – wejście od strony okrąglaka biblioteki. Organizatorem wydarzenia jest Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego i Zespół Szkół Mechaniczno-Elektronicznych – zawody dla osób wieku powyżej 12 lat do uczestnictwa w bezpłatnym opanowaniu lub doskonaleniu umiejętności strzeleckich.
11 listopada
X Bieg Niepodległości pod patronatem prezydenta Bytomia – start/meta Amfiteatr w Parku Miejskim im. hm. Franciszka Kachla:
10:49 – minibieg niepodległości dla dzieci i młodzieży - dystans ok. 500 m
11:00 – wspólne śpiewanie hymnu narodowego
11:11 – start X Bieg Niepodległości - dystans 5 km
11:30 – składanie kwiatów pod tablicą Solidarności przy ul. Pułaskiego 9
12.:00 – msza święta za Ojczyznę w kościele pw. św. Jacka, ul. Matejki 1
13:00 - Przegrupowanie pododdziałów, orkiestry, pocztów sztandarowych
i uczestników uroczystości - przemarsz do pomnika „Wolności”, ul. Piłsudskiego
13:25 – część oficjalna uroczystości pod pomnikiem „Wolności”, ul. Piłsudskiego.
Długa droga do niepodległości Polski
Przypomnijmy, że wydarzenia, jakie rozegrały się 106 lat temu miały wpływ na polityczną mapę prawie w całej Europie. W wyniku I wojny światowej rozpadły się Austro-Węgry i carska Rosja, zaś w Niemczech wybuchła rewolucja, a podpisany 11 listopada 1918 roku rozejm w Compiegne oznaczał nie tylko formalny koniec działań wojennych, ale także klęskę Państw Centralnych, głównie Niemiec i Austro - Węgier.
Warto podkreślić, że w tym samym dniu 11 listopada 1918 Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich, zaś 14 listopada 1918 roku Rada Regencyjna rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.
Po 123 latach niewoli Polska odzyskiwała niepodległość, w obronie której przyszło jednak walczyć naszemu narodowi w kolejnych latach. Powstanie wielkopolskie, wojna polsko - bolszewicka, powstania śląskie, walki z Ukraińcami o Lwów, spór polsko - czeski i polsko - litewski. To wydarzenia, jakie wpłynęły na ostateczne ustalenie granic II Rzeczypospolitej Polskiej. Ciekawostką jest fakt, że mimo iż 11 listopada w okresie międzywojennym był obchodzony przez władze państwowe, to dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku uznano oficjalnie 11 listopada za Święto Niepodległości.
W przytoczonej ustawie czytamy między innymi:
„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym Świętem Niepodległości”.
W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane, a jakiekolwiek próby kultywowania tego dnia były karane. Dopiero ustawą sejmową w 1989 roku przywrócono obchody Święta Niepodległości 11 listopada. Dzień ten jest nie tylko dniem wolnym od pracy, ale zawsze uroczyście świętowanym, podczas którego podkreśla się walkę Polaków o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę.