Wiadomości z Bytomia

Bytom: Kolejny kwartał śródmiejskich ulic po rewitalizacji

  • Dodano: 2023-03-22 07:00, aktualizacja: 2023-03-21 19:08

Ponad 6,7 mln zł kosztował remont 10 kamienic oraz zagospodarowanie podwórek w kwartale ulic: Głębokiej, Matejki i Katowickiej. We wtorek, 21 marca odbył się odbiór techniczny inwestycji zrealizowanej w ramach projektu Rewitalizacji podobszaru 10.

Rewitalizacja kwartału ulic: Głębokiej, Matejki, Katowickiej, to jeden z tych projektów, w którym swój udział mieli sami mieszkańcy Bytomia. Przedsięwzięcie realizowała spółka ZBM-TBS Sp. z o.o. w partnerstwie ze wspólnotami mieszkaniowymi.

- Fakt, że dziś możemy się cieszyć z kolejnych wyremontowanych budynków, to zasługa zaangażowanych w ten proces wspólnot mieszkaniowych, które złożyły swoje fiszki projektowe, kiedy aktualizowaliśmy Gminny Program Rewitalizacji - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Remonty kamienic i zagospodarowanie przestrzeni

W ramach projektu wyremontowane zostały części wspólne budynków wspólnot mieszkaniowych oraz zagospodarowany został teren przynależny do wspólnot przy ul. Głębokiej 1, 3, 5a, Katowickiej 61, Matejki  31, 33, 35, 37, 41.

I tak ciąg budynków przy ul. Głębokiej, Matejki i kamienica przy ul. Katowickiej 61 doczekały się termomodernizacji. Na elewacji frontowej zastosowano tynk ciepłochronny, z kolei tyły budynków ocieplone zostały styropianem. Ściany fundamentowe zostały zaizolowane, a obiekty zyskały nowe orynnowanie i obróbki blacharskie.

- W ramach prac dodatkowych konieczne było także wykonanie nowej kanalizacji deszczowej wewnątrz podwórek i był to zasadniczo najtrudniejszy element inwestycji, którą udało się zrealizować - mówi Mateusz Iwański, wykonawca, właściciel firmy Marmator.

Rewitalizacji budynków towarzyszyły też prace polegające na zagospodarowaniu 2,5 tys. mkw. tamtejszych podwórek. Powstały nowe chodniki, ogrodzenie, wygrodzony wybieg dla psów. W podwórkach pojawiły się ławki, kosze na śmieci, nowe nasadzenia i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością takie jak np. podjazdy, tabliczki z napisami brajlowskimi.

- Zamontowane zostały także ławki dla osób z niepełnosprawnościami i uporządkowane altany śmietnikowe - mówi Andrzej Maciak, prezes zarządu ZBM-TBS Sp. z o.o.

Niezwykła elewacja budynku przy ul. Katowickiej 32

Wrażenie robi odnowiona elewacja eklektycznej kamienicy z elementami secesji przy ul. Katowickiej 32. Odrestaurowane zostały bogate detale architektoniczne i sztukatorskie elewacji frontowej. Docieplenia doczekały się fundamenty i elewacja tylna obiektu.

- Oprócz ablacji laserowej podczas czyszczenia zastosowaliśmy czyszczenie chemiczne i hydrodynamiczne, które wcześniej zatwierdził Miejski Konserwator Zabytków. Zamontowaliśmy też nowe elementy metaloplastyczne, które wykonała firma zajmująca się kowalstwem artystycznym - mówi Dawid Garbacki, wykonawca, właściciel firmy Termo Garbacki.

Ponadto wyburzona została oficyna budynku, a teren na nowo zagospodarowany. Powstały tam miejsca parkingowe i miejsce rekreacji z ławkami i nowymi nasadzeniami.

Projekt wprowadzony do Gminnego Programu Rewitalizacji w 2019 roku, został finansowany w ramach RPO WSL na lata 2014-2020, Oś priorytetowa: 10 Rewitalizacja oraz Infrastruktura społeczna i zdrowotna, Działanie: 10.3 Rewitalizacja Obszarów Zdegradowanych, Poddziałanie: 10.3. 4 Rewitalizacja Obszarów Zdegradowanych-OSI.

Remont 10 kamienic oraz zagospodarowanie podwórek w kwartale ulic: Głębokiej, Matejki i Katowickiej/fot. UM Bytom

Komentarze (1)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również