Wiadomości z Bytomia

Budynek MDK nr 2 wybrany do innowacyjnego projektu!

  • Dodano: 2024-02-27 11:15

Budynek Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 przy ul. ks. Popiełuszki, został wytypowany do innowacyjnego projektu badawczego, w ramach którego szczegółowo monitorowana będzie jego efektywność energetyczna. Projekt realizują naukowcy z Politechniki Śląskiej, którzy chcą stworzyć model budynku niskoemisyjnego lub nawet zeroemisyjnego.

Politechnika Śląska we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, na podstawie ponad 150 ankiet przesłanych z gmin partnerskich projektu, wybrała 27 obiektów, w których zamontowanych zostało ponad 600 różnego rodzaju czujników. Jednym z  tych budynków jest Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Karbiu.

– W ostatnich latach nasz budynek przeszedł szereg remontów, łącznie z rektyfikacją, czyli prostowaniem budynku. Wieńczącym całość elementem modernizacji byłaby wymiana poszycia dachowego oraz termomodernizacja budynku. Liczymy, że udział w tym projekcie zbliży nas do tego celu – mówi Joanna Prus- Kaczkowska, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.

Co mierzą czujniki

Monitoring polega na montażu urządzeń pomiarowych, dzięki którym można określić zapotrzebowanie na energię. Chodzi m.in. o pomiar temperatury w wybranych pomieszczeniach czy zużycia prądu i ciepła.

Po roku, na podstawie wykonanej analizy danych, naukowcy zaproponują nowe systemy energetyczne dla  pięciu badanych budynków,  w których wdrożone zostaną innowacyjne rozwiązania pozwalające na osiągnięcie  nisko- lub nawet zeroemisyjności.

Co ciekawe, zainstalowana aparatura mierzy także stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniach. I choć gaz ten nie jest trujący jak czad, jego wysokie stężenie powoduje m.in. senność, zmęczenie, rozdrażnienie, a dla użytkowników jest to informacja o potrzebie lepszej wentylacji.

Wszystkie pomiary będą dostępne online na https://przywracamyblekit.pl/.

Przedsięwzięcie realizowane  jest w ramach  projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”  największego w Europie projektu ochrony powietrza, obejmującego swoim zasięgiem całe województwo śląskie. Projekt współfinansowany jest z Programu LIFE Unii Europejskiej – program działań na rzecz środowiska i klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Budynek MDK nr 2 wybrany do innowacyjnego projektu!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również