Dom Kobiet to nowy cykl w CSW Kronika, prezentujący aktualną sytuację kobiet w Polsce poprzez ich osobiste wypowiedzi artystyczne. Zaczynamy dwiema wystawami już 18 czerwca.
Dom Kobiet w CSW Kronika
W marcu 2019 roku artystka Pamela Bożek zorganizowała zbiórkę odzieży dla osób z doświadczeniem uchodźczym z Ośrodka w Łukowie. Ubrań udało się zebrać tyle, że przerosło to zapotrzebowanie kobiet i dzieci z ośrodka, część nie nadawała się do noszenia albo była niedostosowana do potrzeb obdarowanych. Pamela Bożek zaproponowała, żeby nadmiarowe rzeczy wykorzystać do opowiedzenia historii.
Czeczeńskie kobiety: Zaira Avtaeva, Khava Baskhanova, Liana Borczaszvilli, Ajna Malcagova, Zalina Tavgereeva i Makka Visengereeva, pocięły ubrania i z kawałków ułożyły nową całość. Tak powstały „Wasze Rzeczy” – wielka kolorowa mozaika, którą można czytać jak tekst. Niektóre jej fragmenty rzeczywiście mają charakter narracyjny, ale sama tkanina – stworzona z rzeczy należących do nieznajomych Polaków, szytych w dalekowschodnich szwalniach przez kobiety w Bangladeszu, Indii i Chin – również staje się medium narracji.
– Przeprowadza nas przez sieci współpracujących ludzi, przenika i przesuwa się ponad granicami – opowiada o społecznych obiegach, widocznej i niewidocznej pracy, o tym co posiada charakter pracy dodatnio waloryzowanej, „docenianej społecznie” (jak praca artystyczna) i tych, których egzystencja ma zwykle pozostać niewidoczna, ukryta oraz jest traktowana jako bezwartościowa. Wędrówka jest wpisana w samą strukturę "Waszych Rzeczy" – pisze o tej pracy prof. Tomasz Majewski.
"Wasze Rzeczy" przygotowane wspólnie z uchodźczyniami są jedną z prac Pameli Bożek, które będzie można oglądać w CSW Kronika w ramach wystawy „Napływ sił” (kurator: Paweł Wątroba). Podczas tej samej wystawy zobaczymy prace Liliany Zeic.
To jedna z dwóch wystaw, które zaczynają się w CSW Kronika w Bytomiu 18 czerwca. Druga z nich to „Musiałam sama stać się słońcem” Małgorzaty Goliszewskiej, Doroty Hadrian i Patrycji Orzechowskiej (kuratorki: Agata Cukierska i Katarzyna Kalina). Do udziału w tej drugiej zaproszono również grupę kobiet z Klubu Amazonek, które w ramach warsztatów współtworzą kilka prac.
Obie składają się na rozpoczynający w Kronice cykl "Dom Kobiet”.
– Program wystawienniczy CSW Kronika od kilku lat jest szczególnie ukierunkowany na popularyzację sztuki kobiet, w tym prezentacje wystaw indywidualnych młodych artystek, wchodzących na rynek sztuki, a także tych podejmujących w swej sztuce ważne zagadnienia społeczne, w zakresie tematyki kobiecej czy równościowej. Cykl Dom Kobiet narodził się naturalnie z tej potrzeby oddania głosu kobietom działającym w obszarze sztuki. Zależy nam na tym, aby pokazywać aktualną sytuację kobiet, poprzez ich mikroherstorie, osobiste wypowiedzi artystyczne. Będziemy się przyglądać temu, w jakim miejscu jest rodzimy ruch kobiecy po ponad stu latach od uzyskania przez Polki praw wyborczych – mówi dyrektorka programowa Kroniki Agata Cukierska.
Tytuł nawiązuje do powstałego niemal sto lat temu dramatu „Dom kobiet” Zofii Nałkowskiej i przełomowej w historii sztuki współczesnej wystawy „Womanhouse” zaprezentowanej w Hollywood w 1972 roku, która wprowadziła feminizm do powszechnej świadomości. - Dom kobiecy jest obszarem czynów małych. Jest przeciwieństwem obszarów przynależnych do wielkich czynów męskich. Braterstwo jest w walce, siostrzeństwo jest w opiece – piszą kuratorki wystawy „Musiałam sama stać się słońcem”.
Wernisaż obu wystaw odbędzie się 18 czerwca od godz. 19 do 21. Z okazji otwarcia CSW Kronika zaprasza na Bal Amazonek, czyli wspólne tańce pod dyskotekową kulą w przestrzeni ekspozycji. Wystawy można oglądać do 5 sierpnia. W każdy piątek o godz. 17.00 organizowane będą oprowadzania. 2 lipca o godz. 16.00 zaplanowano spotkanie storytellingowe z Lilianą Zeic.