Wiadomości z Bytomia

Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata Muzeum Górnośląskim

  • Dodano: 2023-12-27 08:30, aktualizacja: 2023-12-27 08:45

Do 2 lutego w Muzeum Górnośląskim można oglądać wystawę „Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata”. Wśród zgromadzonych na wystawie eksponatów można oglądać prace wykonane z rozmaitych materiałów, o różnych rozmiarach - nawet tak niewielkich jak łupinka orzecha.

„Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata”

- To już nasza rokroczna tradycja, aby pokazać podobieństwa i różnice pomiędzy szopkami z różnych zakątków świata. W tym roku prezentujemy blisko 60 prac wykonanych z różnych materiałów - mówi Anna Grabińska-Szczęśniak, kierowniczka Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego, kuratorka wystawy.

Celem wystawy jest pokazanie różnic w stylu, kształcie i rozmiarze szopek oraz w materiałach użytych do zobrazowania przyjścia Jezusa na świat. Część obiektów wykonano z surowca charakterystycznego dla danej szerokości geograficznej (mahoń, bambus, liście bananowca, drewno jakarandy), inne - z materiałów powszechnych w wielu regionach świata (porcelana, glina, gips, papier).

Kilka powstało pod wpływem mody, zapotrzebowania kupujących bądź też trendów konkursowych - stworzono je z szyszek, klocków Lego czy plastiku. Każda z blisko 60 szopek, wykonanych od końca XIX wieku do czasów współczesnych, jest z innego materiału.

Na tegorocznej wystawie zestawiamy szopki bożonarodzeniowe ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z szopkami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum w Żorach, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum w Rudzie Śląskiej oraz kolekcjonerów prywatnych.

Wystawę można oglądać w drugi dzień świąt, we wtorek, 26 grudnia w godzinach od 12.00 do 17.00.

fot. UM Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również