Wiadomości z Bytomia

"Bezpieczny pieszy" po raz kolejny w Bytomiu

  • Dodano: 2024-06-26 11:00

Od rana na terenie naszego miasta drogówka prowadzi działania wojewódzkie „Bezpieczny Pieszy”. Celem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych oraz kontrola stosowania się przez nich do przepisów ruchu drogowego. Akcja drogówki w naszym mieście potrwa przez cały dzień.

Monitoring przejść dla pieszych

Bytomscy policjanci ruchu drogowego dzisiaj od rana prowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi w różnych miejscach naszego miasta monitorują przejścia dla pieszych i zwracają szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących w stosunku do pieszych. Stróże prawa sprawdzają również, czy zachowanie pieszych jest zgodne z przepisami. Akcja potrwa przez cały dzień.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego policjanci przypominają o obowiązkach kierowcy względem pieszego:

  • w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym przypadku),
  • pieszy ma pierwszeństwo, znajdując się na przejściu dla pieszych,
  • zabrania się omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych,
  • zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.

Pieszy także ma obowiązki

Mundurowi apelują również do pieszych, aby przed wejściem na jezdnię rozejrzeli się i upewnili, że zostali dostrzeżeni przez kierowcę i mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Piesi, znajdując się na jezdni, dla własnego bezpieczeństwa powinni zachować czujność i upewnić się, czy nie zmieniły się warunki na drodze i bez względu na posiadane pierwszeństwo pamiętać o obserwacji pojazdów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również