Wiadomości z Bytomia

Remont dachu wieży wodno-zegarowej EC Szombierki zakończony [FOTO]

  • Dodano: 2023-08-08 10:15

Wieża wodno-zegarowa Elektrociepłowni Szombierki ma nowy dach. Grupa ARCHE, która od 2022 roku jest właścicielem postindustrialnego zabytku, zakończyła prace remontowe zniszczonej konstrukcji i pokrycia dachu. Trwające od maja prace obejmowały wymianę konstrukcji więźby dachowej, elementów schodów i podłogi. Dach został pokryty blachą tytanowo-cynkową oraz zamontowane zostały brakujące rynny.

- Remont dachu wieży wodno-zegarowej EC Szombierki to dopiero pierwszy krok na drodze do rewitalizacji całego obiektu. Inwestor realizuje prace w uzgodnieniu ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który jeszcze na poprzedniego właściciela nałożył obowiązek wykonania niezbędnych prac związanych m.in. z zabezpieczeniem dachu wieży wodno-zegarowej - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Nowe pokrycie dachu, obróbki blacharskie i uzupełnienie rynien

Trwający około trzech miesięcy remont dachu wieży wodno-zegarowej rozpoczął się od ustawienia rusztowania, które umożliwiło przeprowadzenie prac naprawczych. W pierwszej kolejności firma realizująca prace na zlecenie Grupy ARCHE wymieniła uszkodzone elementy konstrukcyjne więźby dachowej /belki obwodowe, krokwie, słupki, miecze i deskowanie/ oraz podłogi i elementy schodów, a następnie wykonała remont wieży. Nowe pokrycie i obróbki blacharskie dachu wykonane są z blachy tytanowo-cynkowej. Naprawione zostały także poluzowane blachy na górnym dachu oraz wyczyszczone i uzupełnione brakujące rynny.

EC Szombierki pod ścisłą ochroną konserwatorską

EC Szombierki to jeden z najważniejszych postindustrialnych zabytków nie tylko w Bytomiu, ale również w całym kraju. Jest on pod ścisłą ochroną konserwatorską Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który nadzoruje wszystkie wykonywane roboty w obiekcie.

Nowy właściciel obiektu - Grupa Arche - zanim uzyskał niezbędne pozwolenia na rozpoczęcie prac związanych z remontem wieży wodno-zegarowej, przygotował w październiku 2022 roku projekt budowlany oraz dokumentację projektową pokrycia dachowego wieży zegarowej, które zostały zaakceptowane przez konserwatora.

Nowy właściciel chce odmienić oblicze EC Szombierki

Zakupiona przez Grupę Arche w 2022 roku Elektrociepłownia Szombierki po rewitalizacji ma zyskać nowe funkcje: edukacyjną, kulturalną, hotelową i gastronomiczną. EC Szombierki miałaby stać się siedzibą dla innowacyjnej uczelni zajmującej się m.in. działaniami kreatywnymi i projektowaniem społecznym. Oprócz tego, w obiekcie mogłyby być realizowane działania kulturalne, m.in. koncerty, widowiska czy targi. Grupa Arche planuje również w EC Szombierki realizację funkcji hotelowych oraz gastronomicznych. Jak zapewnia prezes Grupy Arche - EC Szombierki ma pozostać obiektem ogólnodostępnym, w którym każdy będzie mógł poznać historię katedry industrialu.

Ponadstuletni zabytek

Elektrociepłownia Szombierki została oddana do użytku 29 listopada 1920 roku. Wówczas nosiła nazwę „Kraftwerk Oberschlesien" (Elektrownia Górnośląska). Obiekt był stale poddawany modernizacji. W 1925 roku w wieży wodnej uruchomiono zegar firmy Siemens und Halske, który posiadał czterostronne, podświetlane tarcze o średnicy około 5 m, zaś w 1937 roku w zakładzie dobudowano najwyższy, bo mierzący 120 m wysokości trzeci komin oraz ciąg taśmowych transporterów.

Z kolei po II wojnie światowej, w latach 60. i 70. XX wieku, ze względu na dynamiczny wzrost liczby mieszkańców miasta, zakład przekształcono w elektrociepłownię, funkcjonującą do przełomu XX i XXI wieku, kiedy to zaczęto stopniowo wygaszać w niej produkcję, najpierw w 1998 roku - prądu, a w 2011 roku - ciepła. Po elektrociepłowni pozostał budynek, którego trzy kominy górują nad miastem.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Janusz

    Mam nadzieję że nowy właściciel remontując dach wyremontuje również cztery zegary na wierzy które jeszcze po 1945 były czynne i oświetlone w wszystkich kierunkach i widoczne z daleka. Były to nieraz jedyne zegary po ograbieniu miejscowej ludności przez armię czerwoną. Jako dziecko w 1949 roku mieszkając kilkaset metrów od elektrowni uczyłem się poznawać czas właśnie na tych zegarach bo innych nie było.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również