Wiadomości z Bytomia

Odkryj tajemnice kamieniołomu "Blachówka" z przewodnikiem!

  • Dodano: 2024-07-02 11:00

Pogranicze Bytomia i Tarnowskich Gór to jeden z najpiękniejszych obszarów przyrodniczych na Śląsku. Ogromny wpływ na jego ukształtowanie miał człowiek, a to za sprawą wydobywanej tutaj rudy galeny i dolomitu. Dla miłośników pieszych wędrówek to doskonała okazja, aby odwiedzić te tereny i zobaczyć pozostałości dawnych kopalń. W najbliższą sobotę 6 lipca zapraszamy na spacer śladami dawnych ośrodków wydobycia dolomitu i srebra na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór. Spacer poprowadzi bytomski historyk Tomasz Sanecki. Wciąż dostępne są bilety!

Kamieniołom "Blachówka"

Górny Śląsk to nie tylko węgiel kamienny. Przekonacie się o tym wędrując śladami nieczynnej kopalni dolomitu w Bytomiu–Suchej Górze oraz dawnych obszarów wydobycia galeny, czyli rudy ołowiu z domieszką srebra. Odwiedzicie nie tylko tajemniczą budowlę w rejonie dawnego kamieniołomu „Blachówka”, zobaczcie jego pozostałości, z którego wydobywano najpierw żelazo, a później dolomit, by wreszcie odkryć Hałdę Popłuczkową, gdzie składowano odpady z płuczki rud ołowiu, srebra i cynku, a teraz można podziwiać panoramę Tarnowskich Gór.

Tajemnice dawnych ośrodków wydobycia dolomitu i srebra odkryje przed wami podczas ponad 3-godzinnego spaceru bytomski historyk Tomasz Sanecki, autor bloga historycznego „Mój Historyczny Blog” oraz książek historycznych poświęconych dziejom Bytomia.

Kiedy odbędzie się spacer?

Spacer 6 lipca rozpocznie się o godz. 9:00. Spotykamy się przed zajezdnią tramwajową w Bytomiu-Stroszku przy skrzyżowaniu ul. Drzewnej i Łokietka. Bilety na spacer można kupić za pośrednictwem strony tobilet.pl - https://tobilet.pl/sladami-dawnych-osrodkow-wydobycia-dolomitu-i-srebra.html

Po spacerze będzie możliwość zwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra w promocyjnej cenie.

Pamiętajcie o wygodnym obuwiu!

Odkryj tajemnice kamieniołomu "Blachówka" z przewodnikiem!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również