Wiadomości z Bytomia

2021 rok pod znakiem inwestycji drogowych

 • Dodano: 2021-04-07 07:00, aktualizacja: 2021-04-06 17:48

Przebudowy dróg i chodników, ważnych skrzyżowań w mieście, budowa chodników i oświetlenia, ale także doświetlenia przejść dla pieszych oraz modernizacja odwodnienia liniowego na płycie Rynku.

Jeszcze w tym roku zaplanowano realizację kolejnych inwestycji drogowych, a to wszystko dzięki dodatkowym środkom w kwocie prawie 4,6 mln zł, jakie na ostatniej sesji Rady Miejskiej na wniosek prezydenta Mariusza Wołosza przekazano na ten cel.

- Infrastruktura drogowa w naszym mieście wymaga wielu inwestycji. To nie tylko bieżące remonty jezdni i chodników, ale przede wszystkim przebudowy dróg, modernizacje chodników oraz doświetlenia przejść dla pieszych - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Naszym celem jest poprawa komfortu jazdy kierowców, ale również zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, dlatego sukcesywnie inwestujemy w poprawę infrastruktury drogowej - podkreśla prezydenta Mariusz Wołosz.

Na co przeznaczone zostaną dodatkowe środki z budżetu miasta?

Dodatkowe 4,6 mln zł zostanie przekazanych między innymi na takie inwestycje drogowe, jak:

 • modernizacja i dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych ciągu komunikacyjnego Śródmieście - Rozbark przy ul. Chorzowskiej znajdującego się obok powstającego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych,
 • przebudowa ulicy Górnośląskiej,
 • przebudowa ulicy Gwareckiej,
 • przebudowa bocznej ulicy Woźniaka,
 • przebudowa skrzyżowania ulic Bławatkowej i Stolarzowickiej,
 • przebudowa ul. Strzelców Bytomskich II od mini ronda do ul. Szymały /obok dawnego targowiska Cider Centrum/,
 • przebudowa chodnika w ciągu ul. Moniuszki od ul. Jagiellońskiej do nr 30 wraz z pracami gazowni,
 • przebudowa chodnika w ciągu ul. Zabrzańskiej wraz z zabezpieczeniem muru,
 • przebudowa chodnika w ciągu ulicy Suchogórskiej w Stolarzowicach wraz z przebudową przystanku komunikacji miejskiej,
 • budowa oświetlenia na terenach gminnych;
 • przebudowa skrzyżowania ulic Łokietka i Blachówka,
 • przebudowa wlotu z ul. Chorzowskiej na al. Jana Pawła II wraz z doświetleniem przejścia dla pieszych,
 • budowa chodnika w ciągu ul. Suchogórskiej wraz ze zmianą organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Suchogórskiej i Gombrowicza,
 • doświetlenie przejść dla pieszych,
 • modernizacja odwodnienia liniowego na płycie Rynku.

- Warto podkreślić, że nasze miasto pozyskało na wiele inwestycji drogowych dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Blisko 15 mln zł pozyskaliśmy pod koniec 2020 roku na przebudowę ul. Nickla w Miechowicach oraz ul. Frycza-Modrzewskiego od ul. Włodarskiego do granicy z Rudą Śląską - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. - To jednak nie wszystko, bowiem 31 marca br. udało się nam pozyskać kolejne środki finansowe z RFIL-u - na modernizację i dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych ciągu komunikacyjnego Śródmieście - Rozbark przy ul. Chorzowskiej oraz przebudowę ul. Węglowej - dodaje Michał Bieda.

Trwa przebudowa skrzyżowania Frycza-Modrzewskiego i Zabrzańskiej oraz modernizacja torowiska

Przypomnijmy również, że obecnie realizowana jest przebudowa skrzyżowania ul. Zabrzańskiej i Frycza-Modrzewskiego do ul. Włodarskiego wraz z torowiskiem tramwajowym. Inwestycja ta warta jest 13,6 mln zł, z czego nasze miasto pokryje koszty prac drogowych na blisko 4 mln zł. Inwestycja ta realizowana jest wspólnie ze spółką Tramwaje Śląskie SA, a jej zakres obejmuje modernizację odcinka ok. 1,3 km toru tramwajowego pojedynczego wraz z infrastrukturą (słupy i sieć trakcyjna, budowę systemu zdalnego sterowania zwrotnic, modernizację mostu nad Bytomką oraz budowę nowych platform na przystanku Szombierki Frycza Modrzewskiego). W ramach inwestycji przebudowane zostanie także skrzyżowanie ul. Frycza-Modrzewskiego i Zabrzańskiej aż do ul. ks. Włodarskiego.

Warto dodać, że 1 kwietnia Miejski Zarząd Dróg i Mostów ogłosił również przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla ul. Frycza-Modrzewskiego od skrzyżowania z ul. Włodarskiego do granic z Rudą Śląską.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.