Wiadomości z Bytomia

2019 Rokiem Powstań Śląskich

  • Dodano: 2018-07-31 07:45, aktualizacja: 2018-07-30 10:55

Już w przyszłym roku przypada 100. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego. Będzie to rok szczególny jednak nie tylko dla naszego województwa.

Sejm przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Powstań Śląskich. W ten sposób Parlament chciał wyrazić „wdzięczność za wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej, a potem Jej odbudowę, oraz za wywarcie istotnego wpływu na kształt granic odrodzonego i niepodległego państwa polskiego”.

Jak czytamy w uchwale: „dzięki zrywom powstańców śląskich, na których czele stali Wojciech Korfanty oraz Alfons Zgrzebniok, ich determinacji oraz hojnej daninie krwi znacząca część Górnego Śląska została w 1922 r. ostatecznie włączona do odradzającej się II Rzeczypospolitej". W dokumencie tym podkreślono także, że „Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart
w dziejach narodu polskiego, a patriotyzm powstańców, ich umiłowanie polskości, rozsądek oraz hart ducha tworzą ciągle aktualny wzorzec do naśladowania”.

Dodajmy, że jednym z inicjatorów podjęcia uchwały był poseł z naszego województwa, Czesław Sobierajski. - Obchody Roku Powstań Śląskich mają przyczynić się do tego, aby wreszcie wybrzmiała w całej Polsce prawda o dzielnym ludzie śląskim, który pomimo wielowiekowej niewoli i rozłąki z Polską nie uległ pruskiej germanizacji, ale zachował swoją wiarę, kulturę, tradycję i przywiązanie do polskości – wyjaśnia poseł. Podkreśla także rolę i znaczenie śląskich kobiet w walce o przyłączenie Śląska do Polski. - Śląsk miał wiele twierdz, ale najważniejszymi, najbardziej niedostępnymi i niepokonanymi ostojami wiary, kultury i tradycji polskości okazały się śląskie kobiety, śląskie matki. To one stały na straży swoich domów, swoich rodzin. Jak mawiały, a życie to potwierdzało: Niemiec miał władzę tylko do progu, za progiem byłam ja. Bez śląskich kobiet i bez ich - często anonimowego - bohaterstwa dnia codziennego nie byłoby polskiego Śląska – przekonuje Czesław Sobierajski.

Ten rok 2019 będzie takim dobrym momentem aby, nie tylko w naszym województwie, ale również na terenie całej Polski, przedsięwziąć wiele inicjatyw upowszechniających wiedzę i historię o trzech Powstaniach Śląskich – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.


Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również