Chorzowskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne to punkt, który nie sposób ominąć na mapie Górnego Śląska. Niesamowite pokazy i obserwowanie nocnego nieba to nie wszystko, co oferuje nasze Planetarium. 11 czerwca placówka otwiera się po gruntownym remoncie - dowiedz się, jakie nowości przygotowano dla wszystkich miłośników kosmosu!
Największe i najstarsze
Chorzowskie Planetarium to największy i najstarszy obiekt tego typu w Polsce. Budowę rozpoczęto w 1953 roku - obiekt otwarto 2 lata później, w 1955. Budynek znajduje się na najwyższym wzniesieniu Parku Śląskiego, na tzw. Górze Parkowej. Bryła Planetarium od razu przyciąga wzrok - za kosmiczny wygląd obiektu odpowiada jego architekt Zbigniew Solawa. Charakterystyczna kopuła, którą widać już z daleka, ma średnicę 23 metrów, co czyni ją największą w Polsce. To właśnie na niej wyświetlane są obrazy nieba widziane z dowolnego miejsca na Ziemi.
Atrakcje planetarium
Z pewnością sercem planetarium jest główna sala, w której znajduje się projektor gwiazd. To właśnie w niej odbywają się pasjonujące wykłady, podczas których uczestnicy mogą podziwiać gwiazdy. Dodatkowo w budynku znajduje się także obserwatorium astronomiczne, stacja sejsmologiczna, stacja klimatologiczna oraz zegar słoneczny. A to nie koniec atrakcji!
Co nowego po remoncie?
Od 2018 roku w Planetarium rozpoczął się remont, który zakończył się 4 lata później, w 2022. Jak obiekt zmienił się po remoncie?
- Planetarium ma teraz 2,5 tysiąca metrów kwadratowych nowej powierzchni - tam znajdują się 3 interaktywne ekspozycje, które prezentują te zagadnienia, którymi się Planetarium gównie zajmuje, czyli sejsmologia, meteorologia i astronomia. W poszczególnych salach znajdują się stanowiska, na których pokazujemy te zagadnienia, nie bawiąc się w specjalny dydaktyzm, tylko raczej starając się pokazać, przez doświadczanie na sobie, w jaki sposób niektóre rzeczy działają. - mówi Jarosław Juszkiewicz, rzecznik Planetarium Śląskiego.
Dodatkowo w budynku znajduje się teraz jedna z największych w Polsce Cewka Tesli, która wytwarza prawdziwe pioruny. Kolejną nowością są pokoje klimatyczne — będzie można w nich doświadczyć, jak wilgotność wpływa na odczuwanie temperatury. W jednym pokoju zasymulowana jest dżungla, w drugim sawanna, w kolejnym Arktyka i w ostatnim Syberia.
- Planetarium ma teraz ekran kulisty, na którym będzie można wyświetlić powierzchnię dowolnej planety albo satelity. Dysponujemy również pokojem, do którego można wejść i doświadczyć trzęsienia ziemi. - dodaje rzecznik Planetarium.
Atrakcją stworzoną wręcz dla miłośników kosmosu są symulatory lotu - w Planetarium przygotowano 5 stanowisk symulatorów lotów kosmicznych. Na śmiałków czeka przygoda, w którą zaangażowane są nowoczesne gogle VR!
Sama sala Planetarium została gruntownie przebudowana, teraz ma układ bardziej amfiteatralny. Wyposażona jest w nowy system projektorów, który jest w stanie pokazać 100 milionów gwiazd, a niektóre z nich można dojrzeć tylko przez lornetkę. System projektorów daje obraz w jakości 8K! Sala posiada także nowy ekran, fotele oraz system dźwięku.
Wielkie otwarcie już 11 czerwca!
Planetarium Śląskie ponownie otworzy się dla odwiedzających już 11 czerwca. Z okazji otwarcia, przygotowano wiele atrakcji, których z pewnością nie chcecie przegapić! Na scenie wystąpią Dawid Kwiatkowski oraz Król. Usłyszymy również koncert muzyki filmowej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego. Całość uwieńczy pokaz kilkudziesięciu dronów, które już na ciemnym niebie wykonają balet.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.