Wielu z nas Istebną kojarzy głównie z zimowymi wypadami na narty. Pomimo takiego skojarzenia to magiczne miejsce może nam zaoferować o wiele więcej. Bez względu na to, czy chcemy wybrać się do Istebnej zimą, czy latem, podczas swojej wyprawy nie powinniśmy zapominać o tym, aby sprawdzić, jakie interesujące atrakcje turystyczne kryje w sobie to miejsce. Poznanie zabytków i głównych atrakcji Istebnej urozmaici wycieczkę niezależnie od pory roku!
Istebna – miejsce atrakcyjne turystycznie o każdej porze roku
Istebna to niewielka wieś położona w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Razem z Koniakowem i Jaworzynką tworzy Beskidzką Trójwieś. Sama w sobie Istebna od wielu lat jest chętnie odwiedzana przez turystów i to nie tylko zimą! W tym miejscu znajduje się całe mnóstwo zabytków i atrakcji turystycznych.
Atrakcje, które warto zwiedzić w Istebnej
- Dom Konarzewskich
- Centrum Muzyki Karpat
- Izba pamięci Jerzego Kukuczki
- Kaplica pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej
- Kościół pw. Dobrego Pasterza
- Kurna Chata Kawuloka
- Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej
- Muzeum Jana Wałacha
Dom Konarzewskich
Dom Konarzewskich to miejsce, w którym można bliżej zapoznać się z historią i dorobkiem artystycznym czterech pokoleń rodziny Konarzewskich, która do dziś związana jest ze sztuką. W galerii znajdziemy różne formy wyrazu artystycznego: malarstwo, rzeźbę, ceramikę, meblarstwo, a nawet tkactwo. Wizyta w tym miejscu przeprowadzi nas przez różne miejsca, takie jak Mazowsze, Kraków, Ural czy Beskid Śląski.
Centrum Muzyki Karpat
Centrum Muzyki Karpat to dosyć nowa atrakcja zlokalizowana w Istebnej w miejscu, które dawniej przywodziło na myśl przejście graniczne pomiędzy Polską a Czechami. Obecnie jego celem jest przedstawienie tradycji i kultury, które łączą Polskę, Czechy i Słowację. W Centrum Muzyki Karpat zobaczyć można między innymi instrumenty ludowe czy życiorysy obecnie tworzących muzyków oraz tych, którzy wpłynęli na historię Trójwsi Beskidzkiej.
Izba pamięci Jerzego Kukuczki
Izba pamięci Jerzego Kukuczki to wyjątkowe miejsce, którego nie można pominąć, odwiedzając Istebną. Prowadzona jest przez żonę wybitnego himalaisty Jerzego Kukuczki, znanego choćby ze słuchu niemal każdemu z nas. Siedziba Izby Pamięci znajduje się w klimatycznym, drewnianym domu Kukuczków. Do zbiorów należą między innymi trofea, pamiątki czy nagrody związane z życiem i pasją polskiego himalaisty.
Kaplica pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej
Wzniesiona w 1923 roku Kaplica pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województw Śląskiego. Stanowi pozostałość po „Buczniku”, czyli drewnianych zabudowach powstałych w okresie międzywojennym. Jej wyposażenie oraz formę architektoniczną zaprojektował, istotny dla historii i twórczości Istebnej, Ludwik Konarzewski Senior. Kaplica łączy w sobie motyw budownictwa ludowego gór polskich z elementami charakterystycznymi dla polskiej architektury z lat 20. XX wieku.
Kościół pw. Dobrego Pasterza
Kościół pw. Dobrego Pasterza, wybudowany w latach 1792–1794, to jeden z najważniejszych zabytków Istebnej. Posiada bogatą historię, sięgającą jeszcze czasów misjonarza Leopolda Tempesa, który lata temu w tym samym miejscu rozpowszechniał wiarę katolicką. W kościele znajduje się m.in. piękny rzeźbiony ołtarz, ambona, chrzcielnica i niezwykle barwne polichromie, które powstały już po rozbudowie obiektu w latach 1928–1929 będące wynikiem twórczości wybitnych artystów z Istebnej. Znajdziemy tutaj także wiele elementów związanych z kulturą Górali Śląskich.
Kurna Chata Kawuloka
Kurna Chata Kawuloka powstała w 1863 r. to nic innego, jak stary, drewniany dom, który przedstawia warunki życia w drugiej połowie XIX w. w Istebnej. Dawniej dom należał do Jana Kawuloka, wybitnego folklorysty, twórcy instrumentów i muzyka. Były właściciel postanowił stworzyć dom-muzeum, który opowiadałby niesamowitą historię Istebnej. Chata wypełniona jest narzędziami, których dawniej używał Kawulok w warsztacie i tradycyjnymi sprzętami gospodarstwa domowego, które były wykorzystywane wiele lat temu. Nawet po śmierci założyciela Kurnej Chaty cieszy się ona niesłabnącą popularnością. Miejsce można nie tylko zwiedzać, ale także brać udział w organizowanych w nim warsztatach.
Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej
W Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej prowadzone są prelekcje i wykłady obejmujące tematykę leśną i ekologiczną. Wewnątrz budynku umieszczona została ekspozycja stała, dzięki której można zapoznać się z bogatą fauną i florą lokalnych lasów. W ośrodku na odwiedzających czekają także preparaty zwierząt, różnego rodzaju makiety, a nawet rentgen drzewa. Miejsce jest odpowiednie do odwiedzenia również z dziećmi. Dla najmłodszych odwiedzających przygotowano związane z tematyką leśno-ekologiczną gry i zabawy. Dodatkowo ośrodek otoczony jest Ogrodem Roślin Beskidu Śląskiego bogatym w ścieżki edukacyjne, ciekawe gatunki roślin oraz punkt widokowy.
Muzeum Jana Wałacha
Muzeum Jana Wałacha to wysoka i przestrzenna pracownia zbudowana z belek świerkowych w 1922 r. Dawniej służyła artyście jako atelier malarskie. Obecnie znajdują się w niej prace wybitnego artysty, takie jak obrazy olejne czy rysunki o różnorodnej tematyce, a także sprzęty niezbędne do tworzenia dzieł.
Wbrew pozorom Istebna to nie tylko miejsce idealne do uprawiania sportów zimowych. To miejsce opowiadające ciekawą historię lokalnych artystów, zasłużonych osób i górali. Turyści mogą tutaj poszerzyć swoją wiedzę leśno-ekologiczną, zapoznać się z niebanalną architekturą, a także zgłębić tajniki życia osób, które wpisały się w historię Istebnej.